Tesla Otopilot, Kazaların Ardından Federal Soruşturma Altında

blank
Tesla Otopilot, Kazaların Ardından Federal Soruşturma Altında

İçerik: Tesla Otopilot, Kazaların Ardından Federal Soruşturma Altında

Tesla Otopilot, Kazaların Ardından Federal Soruşturma Altında:

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’nın Otopilot sistemi hakkında bir soruşturma başlattı. Soruşturma, 2018’den bu yana ilk müdahale ekiplerinin park ettiği ve 17 yaralanma ve bir ölümle sonuçlanan 11 kazayı takip ediyor.

NHTSA’nın Kusur Soruşturma Ofisi (ODI), “Olayların çoğu hava karardıktan sonra gerçekleşti ve karşılaşılan çarpışma sahneleri, ilk müdahale eden araç ışıkları, işaret fişekleri, ışıklı bir ok tahtası ve yol konileri gibi olay yeri kontrol önlemlerini içeriyordu.” soruşturma. “İlgili deneğin tüm araçların, kazalara yaklaşma sırasında Otopilot veya Trafik Duyarlı Seyir Kontrolü ile meşgul oldukları doğrulandı.”

ODI’nin ön değerlendirmesi, 2014’ten 2021’e kadar olan model yıllarından Y, X, S ve 3’teki Otopilot’a odaklanıyor. Bloomberg’in belirttiği gibi bu, yaklaşık 765.000 Tesla elektrikli aracı kapsıyor. Söz konusu olaylar, Massachusetts, Michigan ve Arizona da dahil olmak üzere bu yılın Ocak 2018 ile Temmuz ayları arasında gerçekleşti. ODI ayrıca California’daki üç kazayı da gösterdi.

Otopilot sistemi, aracı şeritte merkezde tutar ve Operasyonel Tasarım Alanında (ODD) etkin olduğunda hızı korur. Ancak henüz tam bir kendi kendine sürüş sistemi değil. Sürücülerin, diğer sürücüler tarafından engelleri, araçları ve “ters manevraları” belirleme ve bunlara yanıt verme – Nesne ve Olay Algılama ve Tepki (OEDR) konusunda hâlâ temel sorumluluğu vardır.

“Soruşturma ayrıca, Otopilot modundayken araçlar tarafından OEDR’yi ve Otopilot modunun işlevsel olduğu ODD’yi değerlendirecektir. Soruşturma, belgede belirtilen ve benzer kazaların yanı sıra, onaylanmış kazalar için katkıda bulunan koşulların incelenmesini de içerecektir” , ODI yazdı.

NHTSA, Tesla’yı 2016’daki ilk Otopilot ile ilgili ölüm konusunda araştırdı ve akladı. O zamandan beri, ajans Otopilot’un dahil olduğuna inandığı olaylara düzinelerce başka soruşturma açtı. Haziran ayında, NHTSA, otomobil üreticilerine, yarı ve tam otonom sürüş sistemlerini içeren olayları, bunları öğrendikten sonraki 24 saat içinde bildirmelerini emretti.

Bu yılın başlarında, Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB), NHTSA’yı, Tesla’ya mektubunda atıfta bulunarak, otonom sürüş için daha katı düzenlemeler çıkarmaya çağırdı. NTSB başkanı Robert Sumwalt, “Tesla, yakın zamanda, tam kendi kendine sürüş kabiliyetine sahip olarak tanımlanan Seviye 2 Otopilot sisteminin bir beta sürümünü yayınladı” dedi. Tesla, sistemi piyasaya sürerek, yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş bir AV teknolojisini, ancak sınırlı gözetim veya raporlama gereksinimleriyle halka açık yollarda test ediyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla Otopilot, Kazaların Ardından Federal Soruşturma Altında

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör