Boston Dynamics, Atlas Robotunun Nasıl Spor Yaptığını Gösteriyor

blank
Boston Dynamics, Atlas Robotunun Nasıl Spor Yaptığını Gösteriyor

İçerik: Boston Dynamics, Atlas Robotunun Nasıl Spor Yaptığını Gösteriyor

Boston Dynamics, Atlas Robotunun Nasıl Spor Yaptığını Gösteriyor:

Boston Dynamics, iki ayaklı Atlas robotunu gösteren bir çift yeni video yayınladı. İlki, son derece etkileyici bir jimnastik rutini sergileyen iki Atlas ünitesiyle tipik Boston Dynamics flaşı. Dönüyorlar, tonoz atıyorlar, neredeyse düşüyorlar ama tam olarak değil – bu harika. Yine de ikinci video, şirketin mühendisleri bu rutinleri yaratmanın ne olduğunu açıklarken, Atlas’ın yeteneklerinin alışılmadık derecede şeffaf bir değerlendirmesini sunuyor.

Boston Dynamics’in daha önce söylediği gibi, Atlas esasen bir araştırma projesidir: şirket mühendislerinin daha iyi kontrol ve algılama sistemleri geliştirmesine yardımcı olan son teknoloji bir makine. Atlas’ın kontrol lideri Benjamin Stephens videoda, “Pratik düzeyde, bu bizim için Ar-Ge yapabileceğimiz bir platform” diyor. Bu araştırma, şirketin düzenli olarak interneti memnun ettiği (ve sinirlerini bozduğu) jimnastik ve parkur rutinlerini içeriyor.

Yine de bazı robotistler, Boston Dynamics’i makinelerinin yetenekleri konusunda insanları yanıltmakla eleştirdi. Videoları etkileyici, evet, ancak aynı zamanda sıkı bir şekilde yapılandırılmış gösteriler – çok fazla kurcalama ve ince ayar gerektiren düzenlenmiş rutinler. Stephens’ın kamera arkası videosunda açıkladığı gibi, Atlas’ı öylece bir parkurda gösterip işini yapmasına izin veremezsiniz: video veya bir parkour videosu.”

Bu netliğe sahip olmak harika ve beraberindeki bir blog gönderisinde, şirketin mühendisleri robotun yıllar içinde nasıl değiştiği hakkında biraz daha ayrıntı veriyor. Geçmiş gösterilerde esasen kör olduğunu belirtiyorlar – sadece ortamı değişmediği sürece başarılı olacak hareketleri pompalıyordu. Ancak şimdi gezinmek için kendi algısına daha fazla güveniyor, yani eskisinden daha az önceden programlanmış.

Blog gönderisinde, “Bu parkour yinelemesinde robot, repertuarındaki davranışları gördüklerine göre uyarlıyor” diyor. “Bu, mühendislerin robotun karşılaşabileceği tüm olası platformlar ve boşluklar için atlama hareketlerini önceden programlamalarına gerek olmadığı anlamına geliyor.”

Ve geçmiş jimnastik rutinleriyle karşılaştırıldığında, bugünün videosu robotun hareketlerinin bazen biraz insan gibi görünmesiyle dikkat çekiyor. Atlas’ın bir platforma atladığı, bir saniye sallandığı ve ardından dengesini yeniden kazandığı 37 saniye civarında şu ana bakın. Bu, önceden programlayamayacağınız bir tür dinamik yanıt ve bunun için daha iyi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Boston Dynamics, Atlas Robotunun Nasıl Spor Yaptığını Gösteriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

İletişim Sektörü Üçüncü Çeyrekte Yüzde 19 Büyüdü

İletişim Sektörü Üçüncü Çeyrekte Yüzde 19 Büyüdü: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, salgın sonrası …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör