FNSS KAPLAN MT, Güncellenmiş Hali İle IDEF’21’de Sergilenecek

blank
FNSS KAPLAN MT, Güncellenmiş Hali İle IDEF'21'de Sergilenecek

İçerik: FNSS KAPLAN MT, Güncellenmiş Hali İle IDEF’21’de Sergilenecek

FNSS KAPLAN MT, Güncellenmiş Hali İle IDEF’21’de Sergilenecek:

Türk savunma sanayisinin tank sınıfında ihraç ettiği ilk araç olan KAPLAN MT, seri üretim konfigürasyonu ile IDEF 2021’de sergilenecek.

FNSS’nin teknoloji transfer modelini PT Pindad’a başarıyla uyguladığı proje kapsamında geliştirilen ve prototip dönem testleri başarıyla tamamlandıktan sonra seri üretim sözleşmesi imzalanan KAPLAN MT için tasarım mükemmellik çalışması tamamlandı.

IDEF 2021’de sergilenecek olan KAPLAN MT, prototip döneminde Türkiye ve Endonezya’da gerçekleştirilen dayanıklılık ve atış testlerini başarıyla tamamladı. KAPLAN MT’nin 2019 IDEF fuarında imzaladığı ortak üretim sözleşmesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte FNSS tesislerinde seri üretim çalışmalarına başlandı. Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek, ilk 10 tank Türkiye’de, kalan 8 tank ise Endonezya’da üretilecek.

KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin Orta Ağırlık Tank Sınıfı’ndaki ilk ihracat sözleşmesi olmasının yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve sonuçlandırılan ilk projedir. Endonezya Ordusu’ndan PT Pindad mühendisleri ve son kullanıcıların katılımıyla FNSS tesislerinde gerçekleştirilen tasarım mükemmellik çalışmaları ile seri üretim için nihai tasarıma karar verildi ve üretime başlandı. Araç kabulü ve teslimatları 2021 yılında yapılacaktır.

Tasarımdaki değişiklikler
FNSS KAPLAN MT tankında seri üretim konfigürasyonunda bir takım değişiklikler göze çarpıyor. Değişiklikler incelendiğinde, daha önce halka tanıtılan prototiplerden farklı olarak gövde önündeki zırhın arttırılmış olabileceği değerlendirilebilir. Ayrıca sürücü periskopunun bulunduğu alanda da değişiklikler göze çarpıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: FNSS KAPLAN MT, Güncellenmiş Hali İle IDEF’21’de Sergilenecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör