Karsan Atak Elektrikli Otobüs İspanya’da 600 KM Seyahat Etti

blank
Karsan Atak Elektrikli Otobüs İspanya'da 600 KM Seyahat Etti

İçerik: Karsan Atak Elektrikli Otobüs İspanya’da 600 KM Seyahat Etti

Karsan Atak Elektrikli Otobüs İspanya’da 600 KM Seyahat Etti:

Toplu ulaşım çözümleriyle Avrupa’nın çevreci tercihi olan yerli üretici Karsan, 8 metre sınıfı %100 elektrikli otobüsü Atak Electric ile İspanya’da önemli bir test etkinliğinde yer aldı. Bu kapsamda 600 kilometrelik özel rota ile oluşturulan Barselona-Madrid güzergahında pilot test sürüşü ve roadshow etkinliğinde Atak Elektrik kullanıldı. Ayrıca Atak Elektrik; Şehir içi otobüs sınıfında olmasına rağmen Barselona ile Madrid arasında kullanılan ilk elektrikli otobüs oldu. Teknik, operasyonel ve lojistik açıdan başarılı sonuçlar veren Atak Elektrik ile bu yolculuk; Elektrikli bir belediye otobüsünün iyi bir planlama ile uzun yolculuklarda hedefine ulaşabileceğini göstermesi açısından da önemliydi. Atak Elektrik’in 3 saatte 14 şarj ile başarıyla tamamladığı sürüş etkinliği, elektrikli mobilite şarj çözümleri sağlayıcısı Circontrol ve Karsan İspanya bayisi e-BusKar ortaklığında gerçekleştirildi.

Toplu taşıma sistemleriyle şehirlere modern ulaşım çözümleri sunan ve elektrikli araçlarıyla Avrupa’nın birçok yerinde hizmet veren Karsan, ilklere imza atmaya devam ediyor. İspanya’da roadshow ve pilot test sürüşü etkinliğine katılan Karsan’ın Atak Electric otobüsü, Barselona ve Madrid şehirleri arasında 600 kilometrelik bir güzergahta test edildi. Elektrikli otobüslerin uzun mesafelerde operasyonel, lojistik ve teknik düzeyde uygulanabilirliğinin ölçüldüğü pilot test sürüşünde Karsan Atak Elektrik, farklı bir segment olan şehirlerarası otobüs sınıfında da göz doldurdu.

Elektrikli mobilite şarj çözümleri sağlayıcısı Circontrol ve Karsan İspanya bayisi e-BusKar tarafından ortaklaşa düzenlenen bu test etkinliği ile Atak Electric sayesinde Barselona ile Madrid arasında ilk kez elektrikli otobüsle seyahat edildi. Atak Elektrik ile teknik, operasyonel ve lojistik açıdan başarılı sonuçlar veren bir test etkinliği; ayrıca elektrikli bir belediye otobüsünün uzun yolculuklarda iyi bir planlama ile hedefine ulaşabileceğini gösterdi. Bu sayede sıfır emisyon hedefinde günde ortalama 200-250 km yol kat eden ve yılda yaklaşık 56 ton CO2 salımı yapan dizel yakıtlı şehir içi otobüsler yerine elektrikli otobüslerin kullanılmasının önemi ve Avrupa için gerekliliği yolcu taşımacılığı da ortaya çıktı.

Uzun mesafeli yolculuklarda şarj istasyonu noktalarının belirlenmesi ve güzergah boyunca oluşabilecek ihtiyaçların belirlenmesi gibi çalışmaların yapıldığı test kapsamında ilk olarak Barselona-Madrid arasındaki güzergah belirlendi. Sabah saatlerinde Sabadell’de başlayan yolculuk; Atak Electric aynı gün akşam Madrid’e geldiğinde toplam 14 saat sürdü. Yolculuk sırasında şarj için Lleida, Zaragoza ve Guadalajara’da 3 durak yapıldı. Karsan Atak Elektrik’in akülerini şarj etmek için Circontrol firmasının ürettiği “Raption 3.500” model hızlı şarj cihazları, lansmanından bu yana dünya çapında 50’den fazla kullanıldı. 300 kilometre menzilli ve 52 kişi kapasiteli Karsan Atak Elektrik, 220 kWh elektrik motoruyla bu yolculuğu sessiz bir şekilde, molalar dışında ara vermeden tamamladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Karsan Atak Elektrikli Otobüs İspanya’da 600 KM Seyahat Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör