1,6 Milyar Maske Okyanuslarda Yüzüyor

blank
1,6 Milyar Maske Okyanuslarda Yüzüyor

İçerik: 1,6 Milyar Maske Okyanuslarda Yüzüyor

1,6 Milyar Maske Okyanuslarda Yüzüyor:

Okyanusların korunması için çalışan OceansAsia organizasyonunun “Sahildeki Maskeler: COVID-19’un Deniz Plastik Kirliliği Üzerindeki Etkisi” başlıklı Aralık 2020 raporu, ülkemizde yaklaşık 1,6 milyar maskenin “yüzdüğünü” gösteriyor. okyanuslar. Raporu inceleyen Online PR Service B2Press’in paylaştığı verilere göre, maskelerin 4 ile 6 ton arasında ek bir deniz kirliliğine neden olduğu ve tek bir maskenin tamamen yok olmasının 680 yılı bulabileceği belirtiliyor.

Son dönemde başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaşanan sel, yangın gibi doğal afetler ve artan çevre kirliliği, tüm dünyayı risk altındaki doğal yaşam için seferber etti. Pandeminin başlangıcında insanların karantinaya alınması uzmanlar tarafından doğa için bir “yeniden doğuş” olarak tanımlansa da normalleşme adımlarının hızlanması tabloyu tersine çevirdi. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen maskelerin bilançosu ağır geldi. Çevrimiçi Halkla İlişkiler Servisi B19Press tarafından incelenen “Sahilde Maskeler: COVID-2’nin Deniz Plastik Kirliliği Üzerindeki Etkisi” başlıklı rapora göre, yarısından fazlası plastik ve polimerlerden yapılmış yaklaşık 1,6 milyar maske yüzüyor okyanuslarda. Tek bir maskenin yok olması en az 450 yıl sürer.

Maskelerin burun destek telleri de deniz canlıları için büyük bir tehdit oluşturuyor.
B2Press tarafından incelenen raporda, tek kullanımlık maskelerin doğada biyolojik olarak parçalanabildiği ve mikroplastiklere dönüşerek hayvanlar tarafından kolayca yutulabildiği belirtiliyor. Buna göre, yutulan plastikler besin zinciri boyunca aktarıldığı için insanlar için de ciddi bir sağlık riski oluşturuyor. Deniz ekosistemini tehdit eden maske kaynaklı bir diğer tehlikenin de tek kullanımlık maskelerin burun destek telleri olduğu görülüyor. Raporda, bu tellerin balıklar ve kuşlar için boğulma riskini artırdığı, plastik yüzeyin ise yosun oluşumunu uyararak maskelerin özellikle kaplumbağalar tarafından yiyecek olarak algılanmasına ve tüketilmesine neden olduğu belirtiliyor.

2021’de üretilen 52 milyar maske denizleri kirletmeye aday
Online PR Service tarafından incelenen raporda, 2050 yılına kadar denizlerde balıktan çok plastik olacağına dair tahminler de yer alıyor. Tek kullanımlık maskeler yerine yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir maskelerin yaygınlaştırılması ve atık yönetiminin iyileştirilmesi, salgının durdurulmasında etkili olacak önlemler arasında yer alıyor. denizlerde bozulma.

Çin sadece Nisan 2020’de 450 milyon maske üretti!
Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19 pandemisini resmi olarak ilan etmesinin ardından dünya genelinde maske kullanımı zorunlu hale getirildi ve bu gereklilik büyük bir talep şoku yaratarak fabrikaların ve atölyelerin tek kullanımlık maskeleri tam kapasite ile üretmeye başlamasına neden oldu. B2Press’in derlediği veriler, üretimdeki patlamayı da gözler önüne serdi. Buna göre maskelerin çoğu Çin’de üretilirken, ülkenin günlük maske üretimi sadece Nisan 2020’de 450 milyon adet olarak kaydedildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 1,6 Milyar Maske Okyanuslarda Yüzüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

IKEA İsveç Evlerine Temiz Enerji Satacak

IKEA İsveç Evlerine Temiz Enerji Satacak: IKEA size sadece akıllı ışıklar satmayacak, aynı zamanda doğru …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör