Windows 11’de Tarayıcıyı Değiştirmek Kullanıcılar İçin Zorlaşacak

blank
Windows 11'de Tarayıcıyı Değiştirmek Kullanıcılar İçin Zorlaşacak

İçerik: Windows 11’de Tarayıcıyı Değiştirmek Kullanıcılar İçin Zorlaşacak

Windows 11’de Tarayıcıyı Değiştirmek Kullanıcılar İçin Zorlaşacak:

Microsoft’un işletim sistemindeki varsayılanları değiştirme şeklini değiştirdiği bildirildiği için Windows 11, kullanıcıların varsayılan tarayıcıları değiştirmesini zorlaştıracak. Bu, kullanıcıların varsayılan tarayıcılarını Microsoft Edge’den Google’ın Chrome ve Mozilla’nın Firefox’u gibi rakip ürünlerle değiştirmelerini zorlaştıracak. Windows 11’e yeni bir tarayıcı yüklediğinizde ve ilk kez bir Web bağlantısı açtığınızda, bir istem göreceksiniz. Bu, “Her zaman bu uygulamayı kullan” yazan seçeneği işaretleyerek tarayıcıyı sisteminizde varsayılan olarak seçmek isteyip istemediğinize karar vermenizi sağlar. Windows 10’da varsayılan uygulamaları ayarlama istemlerini nasıl gördüğünüze benzer.

Ancak The Verge, tarayıcıyı varsayılan uygulama olarak seçme isteminin, yeni bir varsayılan tarayıcıyı kolayca seçmek için tek fırsat olacağını bildiriyor. Bu, varsayılanları hemen değiştirmezseniz, gelecekte ayarları değiştirmek için daha karmaşık bir yaklaşım izlemeniz gerekeceği anlamına gelir.

Windows 10’da, Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar’ı ziyaret ederek istediğiniz zaman farklı varsayılan uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak Thurrott.com’da bildirildiği üzere, Microsoft’un yeni işletim sistemindeki kullanıcıların dosya türüne göre yeni bir varsayılan uygulama atamasına olanak tanıdığı için bu, Windows 11’de elde edeceğiniz bir şey ancak zahmetli bir süreç.

Bu nedenle, Windows 11’deki varsayılan tarayıcınızı yenisiyle değiştirmek istiyorsanız, ‘Varsayılan uygulamalar’ listesinden bu yeni tarayıcıyı seçmeniz ve ardından her dosya veya bağlantı türü için tek tek seçmeniz gerekir. Microsoft, varsayılan seçenek olarak Chrome veya Firefox gibi yeni bir tarayıcı seçeceğiniz zaman, Edge’i denemeniz için ek bir istem vereceğinden, özellikle tarayıcılar söz konusu olduğunda bu işlem sıkıcıdır.

Brave, Google, Mozilla, Opera ve Vivaldi gibi rakipler, The Verge’e bu geçişle ilgili endişelerini dile getirdiler. Ancak Microsoft, Windows 11 kullanıcılarının varsayılan uygulamalar üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasına izin vereceğini söyleyerek değişikliği haklı çıkarıyor.

Bir Microsoft sözcüsü, The Verge tarafından alıntılanan bir açıklamada, “Windows 11 ile, varsayılanları daha ayrıntılı bir düzeyde özelleştirmek ve kontrol etmek, uygulama kategorilerini ortadan kaldırmak ve tüm uygulamaları varsayılan deneyimin ön saflarına yükseltmek için müşteri geri bildirimlerini uyguluyoruz” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Windows 11’de Tarayıcıyı Değiştirmek Kullanıcılar İçin Zorlaşacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör