2022 Hyundai Elantra N, 286 Beygir Güce Sahip Olacak

blank
2022 Hyundai Elantra N, 286 Beygir Güce Sahip Olacak

İçerik: 2022 Hyundai Elantra N, 286 Beygir Güce Sahip Olacak

2022 Hyundai Elantra N, 286 Beygir Güce Sahip Olacak:

Hyundai’nin, New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda ilk halka açık selamını alması planlanan 2022 Elantra N performans sedanının lansmanı için aklında daha büyük şeyler vardı. Ancak, bu etkinliğin iptalinin ardından otomobil üreticisi en yeni sportif teklifini internete taşıdı. ABD pazarı için ilk kez resmi olarak tanıtılan 2022 Hyundai Elantra N, Veloster N hatchback ve Kona N crossover’a mükemmel bir eşlik edecek.

Bu araçlar gibi, Elantra N, turboşarjlı 2.0 litre sıralı dörtlü motor kullanıyor ve 5,500 ila 6,000 rpm arasında 276 beygir gücü (206 kilovat) üretiyor – bir “N Grin Shift” aşırı yükleme işlevi, gücü kısa süreler için 286 bg’ye (213 kW) kranklıyor. zaman. Bu yüksek güce ek olarak, motor ayrıca 2,100 ile 4700 rpm arasında 289 pound-feet (392 newton-metre) üretir. Elantra N’nin kısa prototip sürüşünde deneyimlediğimiz gibi, motor, sürüş keyfine katkıda bulunan az miktarda turbo gecikmesi ile canlı ve hızlıdır. Sekiz ileri çift kavramalı şanzımanla 0-60 saniye 5.0 saniye veya altı ileri manuel şanzımanla 5.2 bekleyin.

Çift bileşenli ön süspansiyon yalıtkanı ve arka kol burçları, aracın bir tarafındaki engellerin diğer tarafı etkilemesini önleyerek engebeli kaldırımda performansın tutarlı olmasını sağlar. Elantra N aynı zamanda entegre bir tahrik aksına sahip ilk Hyundai aracıdır. Dünya Ralli Şampiyonası yarış arabalarından türetilen bu teknoloji, 3,8 libre dönen ağırlıktan tasarruf etmek ve daha güçlü, daha sağlam bir aktarma organı sağlamak için ön tahrik mili, tekerlek göbeği ve yatağı içerir.

Hem Kona’da hem de Veloster’da deneyimlediğimiz gibi, N markasının imzası niteliğindeki keskin gaz tepkisi, revize edilmiş bir giriş kanalıyla Elantra’ya taşınacak. Hyundai mühendisleri, hava filtresini ve emme kanalını tek bir parçaya entegre ederek pompalama kayıplarını ve toplam ağırlığı biraz azalttı. Bu arada, özel olarak şekillendirilmiş, sağlam motor takozları, viraj alırken güç aktarma sistemini ve şasiyi birbirine daha sıkı bağlayarak yol tutuş tepkisini iyileştirecek. Ve rafa monte hidrolik direksiyon pompası, taşıma yükü arttıkça bile direksiyon girdilerini tutarlı tutar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2022 Hyundai Elantra N, 286 Beygir Güce Sahip Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Maserati, 2023’te Formula E Takımı Kuracak

Maserati, 2023’te Formula E Takımı Kuracak. Formula E yarışına biraz İtalyan havası geliyor. Maserati, 2023’te …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör