Dizüstü Bilgisayar vs Chromebook: Farklılıklar Neler

blank
Dizüstü Bilgisayar vs Chromebook: Farklılıklar Neler

İçerik: Dizüstü Bilgisayar vs Chromebook: Farklılıklar Neler

Dizüstü Bilgisayar vs Chromebook: Farklılıklar Neler:Chromebook’lar, Google’ın Chrome işletim sisteminde çalışan dizüstü bilgisayarlar ve ikisi bir arada bilgisayarlardır. Donanım, diğer dizüstü bilgisayarlara benzeyebilir, ancak minimalist, web tarayıcı tabanlı Chrome OS, muhtemelen alışık olduğunuz Windows ve MacOS dizüstü bilgisayarlardan farklı bir deneyimdir. İster Windows dizüstü bilgisayardan ister MacBook’tan birine geçmeyi düşünün, Chromebook tamamen farklı bir deneyim.

Chromebook’lar 2011’de ilk geldiğinde, sınırlı işlevsellikleri ve tutarlı bir internet bağlantısına güvenmeleri nedeniyle rutin olarak – ve haklı olarak – alay edildi. İşletim sistemi bu yıl 10 yaşına giriyor ve bugünün Chromebook’ları başladıkları yerden çok uzaktalar, ancak bazı şeyler değişmedi ve onların sahip oldukları sınırlamalarla çalışmak istemeyebilirsiniz. Ayrıca, bunu okumak istemiyorsanız ve yalnızca Chrome OS’yi deneyimlemek istiyorsanız, muhtemelen zaten etrafta dolaşan pahalı olmayan bir USB flash sürücü kullanarak herhangi bir dizüstü bilgisayarda geçici olarak nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Chrome OS başlatıldığında, esasen Google’ın Chrome web tarayıcısıydı. Windows ve Mac gibi bir işletim sistemine alışmış olanlar için, ortalama bir Chromebook’u bir web tarayıcısı çalıştıran bir dizüstü bilgisayardan biraz daha fazlası gibi görünmesini sağladı ve hepsi bu.

blank

Chrome OS bunun ötesinde asla olgunlaşmamış olsa bile, gerçek şu ki bugünlerde tamamen web üzerinden yapılabilecek çok şey var. Günlük olarak yaptığınız her şeyi değerlendirin ve en temel düzeyde Chrome ile başaramayacağınız hiçbir şey olmadığını görebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir Windows dizüstü bilgisayar veya MacBook, Chrome tarayıcısını ve bu işletim sistemleri tarafından desteklenen diğer yazılımları çalıştırabilir. Belirli bir yazılım parçasına hemen ihtiyacınız olmasa bile, seçeneğe sahip olmak güzel. Ayrıca, Google Classroom ile uzaktan eğitim için bir Chromebook satın alıyorsanız, Mac veya Windows PC de işe yarayacaktır.

Bu satırlar boyunca, Chromebook’lar Windows veya Mac yazılımlarıyla doğal olarak uyumlu değildir. Windows uygulamalarını çalıştırmak için Chromebook’larda VMware’i kullanabilirsiniz ve Linux yazılımı için de destek vardır. Ayrıca, mevcut modeller Android uygulamalarını çalıştırabilir ve ayrıca Google’ın Chrome Web Mağazası aracılığıyla kullanılabilen web uygulamaları da vardır.

Birçok insan için buradaki en büyük engellerden biri Microsoft Office’e erişimdir. Tam Office yazılımını bir Chromebook’a yükleyemezsiniz, ancak Microsoft, sırasıyla Chrome ve Google Play mağazalarında hem web tabanlı hem de Android sürümlerini kullanıma sunar. Ancak genel olarak konuşursak, belirli bir Windows veya Mac uygulamasına ihtiyacınız varsa veya istiyorsanız – ve bunun yerine uygun bir web veya Android uygulaması yoksa ve VMware kullanmak istemiyorsanız – Chromebook almayın.

Ayrıca, gelişmiş fotoğraf ve video düzenleme özelliklerine ihtiyacınız varsa, bir Windows, Mac veya Linux dizüstü bilgisayar isteyeceksiniz. Temel fotoğraf ve video düzenleme iyidir, ancak Chromebook’lar genellikle zorlu görevler için ihtiyacınız olan grafik performansını veya yine Windows veya Mac yazılım ve oyunlarını yükleme seçeneğini sunmaz. Öte yandan, Google Stadia, Nvidia GeForce Now ve Xbox Cloud Gaming gibi oyun akışı hizmetleriyle Chromebook’lar artık Android ve tarayıcı tabanlı oyunlardan daha fazlası için kullanılabilir. Ayrıca Linux oyunları yükleyebilir ve oynayabilirsiniz, ancak bunu yapmak için üst düzey bir Chromebook’a ihtiyacınız olacak. Ayrıca, Adobe seçenekleri de dahil olmak üzere fotoğraf ve video düzenleme için kullanılabilen birkaç Android uygulaması da vardır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dizüstü Bilgisayar vs Chromebook: Farklılıklar Neler

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör