Hackerlar Kripto Soygununda Yaklaşık 100 Milyon Dolar Çaldı

blank
Hackerlar Japonya Kripto Borsasından 97 Milyon Dolar Çaldı

İçerik: Hackerlar Kripto Soygununda Yaklaşık 100 Milyon Dolar Çaldı

Hackerlar Kripto Soygununda Yaklaşık 100 Milyon Dolar Çaldı:

Önde gelen Japon kripto para borsası Liquid, yaklaşık 100 milyon doların (73 milyon sterlin) çalındığı tahmin edilen bilgisayar korsanları tarafından vuruldu. Şirket, bazı dijital para cüzdanlarının “tehlikeye atıldığını” duyurdu. Son günlerde gerçekleşen ikinci büyük kripto para hırsızlığı. Geçen hafta, dijital token platformu Poly Network, 600 milyon dolarlık bir soygunun merkezindeydi. Şirket, Twitter’da “#LiquidGlobal sıcak cüzdanlarının tehlikeye atıldığını duyurduğumuz için üzgünüz, varlıkları soğuk cüzdana taşıyoruz” dedi.

‘Sıcak’ veya ‘sıcak’ olarak adlandırılan dijital cüzdanlar genellikle çevrimiçi tabanlıdır ve kullanıcıların kripto para birimlerine daha kolay erişmelerine izin vermek için tasarlanırken, ‘soğuk’ cüzdanlar çevrimdışıdır ve erişilmesi daha zordur ve bu nedenle genellikle daha güvenlidir.

Blockchain analitik firması Elliptic, yaptığı analizin Bitcoin ve Ethereum tokenleri ile birlikte yaklaşık 97 milyon dolarlık kripto paranın alındığını gösterdiğini söyledi. Liquid, çalınan kripto para birimlerinin hareketini takip ettiğini ve varlıkları dondurmak ve kurtarmak için diğer borsalarla birlikte çalıştığını söyledi. 2014 yılında kurulan Liquid, 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve dünya çapında milyonlarca müşteriye hizmet vermektedir. CoinMarketCap verilerine göre günlük işlem hacimlerine göre dünyanın en büyük 20 kripto para borsasından biridir. Geçen hafta, bir bilgisayar korsanının sistemindeki bir güvenlik açığından yararlanmasının ardından blockchain sitesi Poly Network’ten 600 milyon dolar çalındı.

Poly Network, “Saldırdığınız para miktarı, kesin [merkezi olmayan finans] tarihindeki en büyüklerden biri” dedi. O zamandan beri Bay Beyaz Şapka adı altında çalışan bilgisayar korsanı, yaklaşık 427 milyon dolarlık varlığı iade etti. Liquid, büyük bir soyguna uğrayan tek Japon kripto para birimi platformu değil. 2014 yılında Tokyo merkezli borsa MtGox, neredeyse yarım milyar dolarlık bitcoin kaybolduktan sonra çöktü, Coincheck ise 2018’de 530 milyon dolarlık bir soygunda hacklendi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hackerlar Kripto Soygununda Yaklaşık 100 Milyon Dolar Çaldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör