NASA, SpaceX’in Aya İniş Projesini Askıya Aldı

blank
NASA, SpaceX'in Lunar Lander Projesini Askıya Aldı

İçerik: NASA, SpaceX’in Aya İniş Projesini Askıya Aldı

NASA, SpaceX’in Aya İniş Projesini Askıya Aldı:

SpaceX, NASA projeyi beklemeye almayı kabul ettikten sonra bir süre 2.9 milyar dolarlık Ay’a iniş sözleşmesi üzerinde çalışmayacak. Uzay ajansı Reuters’e, Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin’in ABD Federal İddialar Mahkemesi’ne şikayette bulunmasının ardından proje üzerindeki tüm çalışmaları geçici olarak durdurduğunu söyledi. Uzay ajansı yaptığı açıklamada, “Bu geçici iş durdurma karşılığında, tüm taraflar 1 Kasım’da sona eren hızlandırılmış bir dava takvimini kabul etti.” Dedi.

Blue Origin, başlangıçta iki sözleşme vermeyi planladığı sırada SpaceX’e yalnızca bir ay iniş sözleşmesi verme kararı nedeniyle NASA’ya dava açtı. Ajans, zamanında başlatılabilmesini sağlamak için tarihsel olarak her görev için birden fazla müteahhit ile çalışır. Ancak, Orion uzay aracından insan astronotlarını ayın yüzeyine taşımak için tasarlanacak olan Artemis Ay’a iniş aracı için talep ettiği bütçenin yalnızca bir kısmını aldı ve ikinci bir sözleşme yapmaktan vazgeçmeyi seçti.

Bezos’un şirketi ilk olarak Nisan ayında karara itiraz etti ve Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi’ne bir protestoda bulundu. The Verge’in belirttiği gibi, bu şikayet SpaceX sözleşmesini 95 gün boyunca askıya aldı, bu nedenle NASA ve Elon Musk’ın şirketinin projeyi ikinci kez geçici olarak durdurması gerekiyor. Blue Origin, SpaceX’in yapabildiği gibi teklifini revize etme fırsatı verilmediği için seçim sürecinin adil olmadığını savundu.

GAO nihayetinde davayı reddetti ve NASA’nın görev için tüm teklifleri değerlendirmesinin “makul ve geçerli ihale kanunu, düzenleme ve duyuru şartları ile tutarlı olduğu” sonucuna vardı. Yine de GAO kararını açıklamadan önce Jeff Bezos, NASA’ya Blue Origin’in sabit fiyatlı bir arazi sözleşmesi karşılığında 2 milyar dolara kadar ödemeden feragat etmeye istekli olduğunu söyleyen bir açık mektup yazdı.

Blue Origin, açtığı davaların her ikisinde de “NASA’nın İnsan İniş Sisteminde bulunan satın alma sürecindeki kusurları gidermek için bir girişimde bulunduğunu” söyledi. Daha yakın tarihli şikayeti için şirket, “NASA’nın kararıyla ilgili temel sorunlar olduğu inancında kararlı olduğunu, ancak GAO’nun sınırlı yargı yetkisi nedeniyle bunları ele alamadığını” açıkladı. Mahkemenin hangi tarafı seçeceğini yakında öğreneceğiz: Bir yargıç dava için 14 Ekim’de bir duruşma belirledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, SpaceX’in Aya İniş Projesini Askıya Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör