Roketsan, AKYA ve ORKA’nın Teknik Özelliklerini Açıkladı

blank
Roketsan, AKYA ve ORKA'nın Teknik Özelliklerini Açıkladı

İçerik: Roketsan, AKYA ve ORKA’nın Teknik Özelliklerini Açıkladı

Roketsan, AKYA ve ORKA’nın Teknik Özelliklerini Açıkladı:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ağır torpido ihtiyaçları için 2009 yılında yapımına başlanan AKYA projesinde müjdeli haber geliyor. Ayrıca AKYA projesinden elde edilen çıktıların ORKA hafif torpido projesine aktarılması hedefleniyor. Ayrıca Roketsan’ın IDEF 2021 fuarı için paylaştığı basın açıklamalarında bu iki mühimmatla ilgili teknik detaylar açıklandı.

Torpido sistemleri büyük bir gizlilik içinde geliştirildiğinden ve verileri gizli tutulduğundan paylaşılan veriler genellikle orta düzeyde verilerdir. Roketsan tarafından ilk olarak 15+ km olarak açıklanan ve daha sonra bir etkinlikte 30 km menzile sahip olduğu belirtilen AKYA’nın menzili, son açıklamalarda 50+ kilometre olarak belirtilmişti. Ayrıca AKYA’nın pil yapısı gibi önemli bilgiler de açıklandı.

AKYA İlk Kez IDEF’te

Roketsan’ın AKYA için yürüttüğü çalışmalar planlanan takvim doğrultusunda başarıyla devam ediyor. 2021 yılında Türk Deniz Kuvvetleri’ne tanıtılması hedeflenen AKYA, ilk kez IDEF 2021’de ulusal ve uluslararası ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

AKYA Projesi ile Roketsan’ın hassas güdümlü, yüksek hızlı akıllı roket ve füze sistemleri geliştirme konusunda uzun yıllar süren hassas çalışmalar sonucunda elde ettiği kritik yetenekler denizin altına iniyor. Çeşitli su üstü hedeflerine ve denizaltılara karşı denizaltılardan fırlatılan ve tamamen milli imkanlarla geliştirilen AKYA ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın sualtı platformlarına yönelik önemli bir ihtiyacı milli kaynaklarla karşılanacak.

AKYA’nın kalifikasyon çalışmaları devam ederken, Türk Deniz Kuvvetleri’nin öncelikli ihtiyaçlarını karşılamak için Düşük Ölçekli İlk Üretim faaliyetleri devam etmektedir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Roketsan, AKYA ve ORKA’nın Teknik Özelliklerini Açıkladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör