Bir Robot Avukatın Sizi Savunmasına İzin verir Miydiniz?

blank
Bir Robot Avukatın Sizi Savunmasına İzin verir Miydiniz?

İçerik: Bir Robot Avukatın Sizi Savunmasına İzin verir Miydiniz?

Bir Robot Avukatın Sizi Savunmasına İzin verir Miydiniz?:

Bir sonraki avukatınız bir robot olabilir mi? Kulağa çok uzak geliyor, ancak yapay zeka (AI) yazılım sistemleri – kendi kendilerine güncelleyebilen ve “düşünebilen” bilgisayar programları – hukuk topluluğu tarafından giderek daha fazla kullanılıyor.

Joshua Browder, DoNotPay uygulamasını “dünyanın ilk robot avukatı” olarak tanımlıyor.

Kullanıcıların yasal mektuplar hazırlamasına yardımcı olur. Chatbotuna park cezasına itiraz etmek gibi probleminizin ne olduğunu söylersiniz ve o da kullanması için en iyi yasal dil olduğunu düşündüğü şeyi önerir.

“İnsanlar kendi kelimelerini kullanarak bir argümanın kendi taraflarını yazabilirler ve bir makine öğrenimi modeline sahip yazılım, bunu yasal olarak doğru bir söyleme şekliyle eşleştirir” diyor.

24 yaşındaki adam ve şirketi Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde bulunuyor, ancak şirketin kökleri Bay Browder’ın 18 yaşındayken 2015’te Londra’ya kadar uzanıyor.

“Londra’nın kuzeyindeki Hendon’da geç bir genç olarak korkunç bir sürücüydüm” diyor. “Bir sürü pahalı park cezası aldım – ki henüz ortaokulda olduğum için param yetmedi.”
Bay Browder, pek çok araştırma ve bilgi edinme özgürlüğü talepleri sayesinde, biletlere itiraz etmenin en iyi yolunu bulduğunu söylüyor. “Söylenecek doğru şeyleri biliyorsanız, çok zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz.”

Her seferinde aynı belgeyi kopyalayıp yapıştırmak yerine, “yazılım için mükemmel bir iş” gibi göründüğünü söylüyor. DoNotPay’in ilk versiyonunu 2015’te birkaç hafta içinde yarattı, “gerçekten sadece ailemi etkilemek için”.

O zamandan beri uygulama Birleşik Krallık ve ABD’ye yayıldı ve artık kullanıcının bir dizi sorunla ilgili mektuplar yazmasına yardımcı olabilir; sigorta talepleri, turist vizesi başvurusu, bir işletmeye veya yerel makama şikayet mektupları, artık gidemeyeceğiniz bir tatil için paranızı geri almak veya spor salonu üyeliğini iptal etmek. Bay Browder, pandemi sırasında son iki kullanımın arttığını söylüyor.

DoNotPay şimdi 150.000 ücretli aboneye sahip olduğunu iddia ediyor. Ve bazılarının yasal tavsiyesinin yeterince doğru olmadığını söyleyen eleştirmenleri olsa da, geçen yıl Amerikan Barolar Birliği’nden yasal erişimi artırdığı için bir ödül kazandı.

Bay Browder, “bazı insanlar suçlu” olduğu için, park cezaları için %65’e kadar düşen genel başarı oranının %80 olduğunu iddia ediyor.

İnsan avukatların yapay zekanın kendi alanlarına girmesinden korkacağını düşünebilirsiniz. Ancak yazılım, çok sayıda vaka belgesini hızla taramak ve sıralamak için kullanılabildiğinden bazıları memnun.

Böyle bir avukat, Londra merkezli hukuk firması The 36 Group’ta ceza davaları üzerinde çalışan bir avukat olan Sally Hobson’dır. Yakın zamanda karmaşık bir cinayet davasında yapay zekayı kullandı. Dava, 10.000’den fazla belgeyi hızlı bir şekilde analiz etme ihtiyacını içeriyordu.

Yazılım, görevi insanlara yapacağından dört hafta daha hızlı yaptı ve süreçte 50.000 £ tasarruf sağladı.

Hobson’ın kullandığı yazılımı yapan Luminance’ın CEO’su Eleanor Weaver, yardım için yapay zekayı kullanan avukatların “bir norm haline geldiğini ve artık olması hoş bir şey olmadığını” söylüyor.

55 ülkede 300’den fazla hukuk firması da bunu kullanıyor ve 80 dilde çalışıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bir Robot Avukatın Sizi Savunmasına İzin verir Miydiniz?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör