Çin, Mars Aracının Mükemmel Durumda Olduğunu Söyledi

blank
Çin, Mars Aracının Mükemmel Durumda Olduğunu Söyledi

İçerik: Çin, Mars Aracının Mükemmel Durumda Olduğunu Söyledi

Çin, Mars Aracının Mükemmel Durumda Olduğunu Söyledi:

Çin’in Zhurong Mars gezgini, kızıl gezegeni keşfetmek ve bir zamanlar yaşamı destekleyip desteklemediğine dair ipuçları sağlayabilecek donmuş su aramak için ilk programını tamamladıktan sonra askere gidiyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi Cuma günü yaptığı açıklamada, Zhurong’un 90 günlük programını 15 Ağustos’ta tamamladığını ve mükemmel teknik durumda ve tamamen şarj olduğunu söyledi.

14 Mayıs’ta indiği Utopia Planitia olarak bilinen bölgeyi keşfetmeye devam edeceğini söyledi. Zhurong, günde bir kez üzerinden geçen Tianwen-1 yörünge aracı aracılığıyla sürekli olarak fotoğraf ve veri gönderiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Çin, günlerin Dünya’dan 40 dakika daha uzun olduğu Mars’a bir uzay aracını indiren ve sürdürülebilir şekilde çalıştıran ikinci ülke.

1.85 metre (6 fit) yüksekliğindeki Zhurong, gezegeni küçük bir helikopterle keşfeden Amerikan Perseverance gezicisinden önemli ölçüde daha küçüktür. NASA, gezgininin 2031 gibi erken bir tarihte Dünya’ya dönmek için ilk örneğini Temmuz ayında toplamasını bekliyor.

Aynı zamanda Çin, 29 Nisan’da yörüngeye yerleştirilen Tianhe veya Heavenly Harmony çekirdeğinde bulunan üç astronotla kalıcı uzay istasyonunu kuruyor. Astronotlardan ikisi Cuma günü ikinci uzay yürüyüşünü tamamladı. Üçü de Eylül ayında Dünya’ya dönecek ve yerlerine yeni bir ekip gelecek.

Çin daha önce iki küçük deneysel uzay istasyonu fırlatmıştı. Çin uzay programının gizliliğine ve yakın askeri bağlantılara karşı temkinli olan ABD’nin ısrarı üzerine, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan büyük ölçüde dışlandı. NASA ve CNSA arasındaki herhangi bir işbirliği için Kongre onayı da gereklidir.

Çin ayrıca yakın zamanda, 1970’lerden bu yana herhangi bir ülkenin uzay programı tarafından ilk kez ay örneklerini geri getirdi ve ayın daha az keşfedilen uzak tarafına bir sonda ve gezici indi.

Çin, ilk olarak 2003 yılında yörüngeye bir astronot yerleştirdi ve bunu yapan üçüncü ülke oldu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Mars Aracının Mükemmel Durumda Olduğunu Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör