Çin’in Yeni Veri Koruma Yasası 1 Kasım’da Yürürlüğe Giriyor

blank
Çin'in Yeni Veri Koruma Yasası 1 Kasım'da Yürürlüğe Giriyor

İçerik: Çin’in Yeni Veri Koruma Yasası 1 Kasım’da Yürürlüğe Giriyor

Çin’in Yeni Veri Koruma Yasası 1 Kasım’da Yürürlüğe Giriyor:

Ülkenin Xinhua eyaleti medya kuruluşuna göre, Çin yeni bir veri koruma yasasını onayladı. Yeni yürürlüğe giren Kişisel Bilgilerin Korunması Yasası (PIPL), şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl topladığı, işlediği ve koruduğu konusunda kapsamlı bir kurallar dizisi ortaya koymaktadır. GDPR gibi, yasa da veri minimizasyonunu, yani veri toplamayı yalnızca belirli bir amaç için gerekli olan bilgilerle sınırlama uygulamasını kutsal kılar. Ayrıca, şirketlerin kullanıcılara kişisel bilgilerinin nasıl kullanıldığı konusunda kontrol vermesini zorunlu kılar. Örneğin, hedefli reklamcılığı devre dışı bırakmalarına izin verilir.

Reuters’e göre, PIPL tarafından öne sürülen bir diğer gereklilik, şirketlerin kullanıcı verilerinin korunmasından kişisel olarak sorumlu birini belirlemesidir. Platformların da uyumluluğu sağlamak için kendilerini periyodik denetimlere tabi tutmaları gerekir. Çin vatandaşlarının verilerini işleyen ülkede faaliyet gösteren herhangi bir yabancı şirket, aynı kurallara uymalı ve yasayı GDPR ile aynı şekilde ülke dışı hale getirmelidir.

PIPL, Çin’in teknoloji devlerini dizginlemek için çalıştığı bir dönemde geliyor. Şirket kısa süre önce WeChat’in “gençlik modu” nedeniyle Tencent’e dava açtı ve bu özelliğin çocukları koruyan yasaları ihlal ettiğini iddia etti. Dahası, ülke son zamanlarda Alibaba, Didi ve Tencent gibi şirketlere yönelik yeni tekel karşıtı önlemleri uygulamaya koydu. PIPL’nin 1 Kasım’da yürürlüğe girmesi planlanıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Yeni Veri Koruma Yasası 1 Kasım’da Yürürlüğe Giriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör