Müzik Endüstrisine Yapay Zeka Desteği Geliyor

blank
Müzik Endüstrisine Yapay Zeka Desteği Geliyor

İçerik: Müzik Endüstrisine Yapay Zeka Desteği Geliyor

Müzik Endüstrisine Yapay Zeka Desteği Geliyor:

Müzik yayıncıları son yıllarda çılgınca bir hızla ünlü müzisyenlerin şarkılarının kataloglarını ve telif haklarını satın almak için bir çılgınlık içindeler. Geçen Aralık ayında Universal Music Publishing Group, Bob Dylan’ın tüm diskografisini 300 milyon dolardan fazla olduğu tahmin edilen bir anlaşmayla satın aldı. Benzer şekilde, Stevie Nicks, çalışmalarının yüzde 80’ini aynı ay tahmini 100 milyon dolara Primary Wave Music’e sattı. Ancak tüm bu para, endüstrinin en büyük yıldızları için el değiştirirken, bir şarkı yazarlığı girişimi, müzik telif ücretlerinin yangın hortumunu herkese açmayı planlıyor.

Boomy’nin kurucu ortağı ve CEO’su Alex Mitchell, Engadget’e verdiği demeçte, “Boomy’nin yayın hakları ve tüm bu parayla yaptığı anlaşma gibi bu büyük anlaşmaları görüyorsunuz” dedi. “Çoğu insanın bunun dışında bırakılacağının kabul edilmesiyle başladı ve müzik endüstrisinde eşitlik hakkında bir konuşma yapmamıza neden oldu, ‘sanatçılara adil bir şekilde nasıl ücret veririz, plak şirketlerinin rolü nedir’, sadece kaos var. şu anda müzik endüstrisinde oluyor.”

Mitchell, amatör müzisyenleri yayınlanmış müzisyenler olmaktan alıkoyan en büyük engellerden birinin teknolojik bir engel olduğunu fark etti. Bir ev kayıt stüdyosu kurmak küçük bir iş değildir ve kişinin kendi kendine Ableton Live veya Pro Tools gibi profesyonel düzeyde DAW’ların (dijital ses iş istasyonları) hiper-granüler kontrol şemalarında nasıl gezineceğini öğrenmesi, tam olarak ustalaşması yıllar olmasa da aylar alabilir. . Peki ya Tik Tok ve Instagram’ın yaratıcıları için yaptıklarına benzer şekilde, bunun yerine ağır teknik işleri üstlenecek yapay zeka tabanlı bir yardımcı yazara sahip olsaydınız?

“Gerçekten birinden yaratıcılığı çekmek için ne gerektiğine, ellerine ne tür bir araç koyabileceğinize – yarı veya tam otomatik sürecin çok fazla olduğu yerde – kendi katmanlarını ekleyebileceklerine gerçekten bakmaya başladık. insanlık ona.” Buldukları şey Boomy idi.

Mitchell, “Stüdyolarda ve müzik oluşturma sürecinde zaten kullanılan yapay zeka var” dedi. “Bunun harika bir örneği Ozon otomatik mastering’dir. Harika miksler oluşturabilmek için yapay zekayı kullandılar, pistlere harika bir son cila koydular, bunun gibi şeyler.”

“Yani yaptığımız şey, bu kavramların çoğunu aldık ve bunları sıfırdan yeniden yazdık” diye devam etti. “[Bu] insanların genellikle nasıl müzik yaptığını düşünmekten çok, birinin herhangi bir becerisi yoksa, oldukça havalı olduğunu düşündükleri bazı şeyleri ne kadar hızlı yapmalarını sağlayabiliriz?”

Web tabanlı uygulama, esasen tek tuşla bir müzik stüdyosu. Kullanıcılar, ana sayfadan Şarkı Oluştur’a tıklayarak, rap, lo-fi, deneysel veya “küresel ritimler” olsun, istedikleri vuruş stilini seçerek ve ardından besteyle uğraşarak yaklaşık 5 ila 10 dakika içinde tamamen orijinal şarkılar besteleyebilirler. tatmin olana kadar karıştırın. Bu şarkı daha sonra, şarkının yazarının, şarkılarının çalınma sayısına göre telif hakkı kazanabileceği 40’tan fazla akış ve sosyal platformdan herhangi birine yüklenebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Müzik Endüstrisine Yapay Zeka Desteği Geliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör