NASA, SpaceX’in Lunar Lander Projesini Askıya Aldı

blank
NASA, SpaceX'in Lunar Lander Projesini Askıya Aldı

İçerik: NASA, SpaceX’in Lunar Lander Projesini Askıya Aldı

NASA, SpaceX’in Lunar Lander Projesini Askıya Aldı:

Bir ajans sözcüsü, Perşembe günü, rakip milyarder işadamı Jeff Bezos’un Blue Origin’in ABD hükümetine dava açmasının ardından Elon Musk’ın SpaceX’ine verilen 2,9 milyar dolarlık bir ay iniş sözleşmesinde çalışmayı geçici olarak durdurmayı kabul etti.

Blue Origin, geçen hafta ABD Federal İddialar Mahkemesi’nde açılan davasının “NASA’nın İnsan İniş Sisteminde bulunan satın alma sürecindeki kusurları düzeltme girişimi” olduğunu söyledi. ABD’li bir yargıç davayla ilgili 14 Ekim’de bir duruşma belirledi.

NASA yaptığı açıklamada, 1 Kasım’a kadar insan iniş sistemi üzerinde SpaceX ile çalışmayı durdurduğunu söyledi.

ABD uzay ajansı, “İşin bu geçici olarak durdurulması karşılığında, tüm taraflar 1 Kasım’da sona eren hızlandırılmış bir dava takvimini kabul ettiler.” Dedi. “NASA yetkilileri, davanın ayrıntılarını gözden geçirmek ve bu konunun zamanında çözülmesini beklemek için Adalet Bakanlığı ile çalışmaya devam ediyor.”

ABD Hükümeti Sorumluluk Ofisi (GAO) geçen ay, Blue Origin’in protestosunu reddederek, tek bir ay iniş sağlayıcısı seçme kararı konusunda NASA’nın yanında yer aldı.

Tesla’nın CEO’su Musk başkanlığındaki SpaceX, bu hafta davaya müdahale ederek mahkemenin “mahkemenin talep edilen yardımı kabul etmesi halinde SpaceX’in maruz kalacağı önemli zarar da dahil olmak üzere, bu protestoyu çevreleyen gerçeklerin ve koşulların tam ve doğru bir resmine sahip olmasını” sağladı. “Mavi Kökenli.

SpaceX, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Amazon’un kurucusu Bezos tarafından kurulan roket şirketi Blue Origin, NASA’nın kararıyla ilgili “temel sorunlar” olduğuna ve GAO’nun “sınırlı yetki alanları nedeniyle” bunları çözemediğine ikna olduğunu söyledi.

NASA, 1972’den bu yana ilk kez insanları aya döndürmek için Artemis programı kapsamında astronotları ay yüzeyine taşıyacak bir uzay aracı için öneriler aradı.

Uzay ajansı Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Artemis’e ve ülkenin uzay araştırmalarında küresel liderliğini sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi. Ortaklarımızla birlikte, bilim araştırmalarını sağlamak, yeni teknolojiler geliştirmek ve yüksek ücretli işler yaratmak için Ay’a gideceğiz ve kalacağız. daha iyi ve Mars’a astronot göndermeye hazırlanıyor.”

Nisan ayında NASA, SpaceX’e 2024 gibi erken bir tarihte böyle bir uzay aracı inşa etmek için bir sözleşme verdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, SpaceX’in Lunar Lander Projesini Askıya Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör