İkinci Airbus Pleiades Neo Uydusu Fırlatıldı

blank
İkinci Airbus Pleiades Neo Uydusu Fırlatıldı

İçerik: İkinci Airbus Pleiades Neo Uydusu Fırlatıldı

İkinci Airbus Pleiades Neo Uydusu Fırlatıldı:

Pléiades Neo Earth gözlem takımyıldızının ikincisi olan Pléiades Neo 4, Arianespace’in Avrupa fırlatıcısı Vega tarafından Fransız Guyanası’ndan başarıyla fırlatıldı.

Pleiades Neo 4, Pleiades Neo 3’ün 180 derecelik yörüngesine girecek ve önümüzdeki birkaç gün içinde bir takımyıldız oluşturmaya başlayacak. Bu, Dünya üzerindeki herhangi bir konumun günde 30-2 kez 4 cm doğal çözünürlükte görüntülenmesini sağlayacaktır.

Airbus Savunma ve Uzay İstihbaratı Başkanı François Lombard şunları söyledi: “Pléiades Neo, müşterilerimize gerçekten sınıfının en iyisi bir seçenek sunacak ve çok yüksek çözünürlüklü pazardaki konumumuzu güçlü bir şekilde artıracaktır. “Pleiades Neo 3’ün ilk görüntüleri olağanüstü ve jeo-uzamsal sektörün sürekli artan gereksinimlerini karşılamak için tasarım ve performans açısından doğru kararı verdiğimizi doğruluyor.”

Dört özdeş uydudan oluşan ve Airbus tarafından üretilen Pleiades Neo takımyıldızı, kategorisinin en genişi olan 30 km’lik görüntüleme alanı ile 14 cm doğal çözünürlük sunuyor. Eşsiz çevikliği sayesinde takımyıldız, tüm Dünya’nın kara kütlesini yılda beş kez görüntüleyebilecek. Yeni uydular, mevcut Pleiades uyduları ve Airbus’ın geniş Dünya gözlem uyduları filosu ile birlikte çalışabilecek.

Pleiades Neo uzay aracının son derece yenilikçi tasarımı, 2000’lerin başında Airbus’ın öncülük ettiği teknolojiye dayalı yeni nesil silikon karbür optik cihazla donatılmıştır. Pleiades Neo takımyıldızı ayrıca, Airbus Uzay Veri Otoyolu (EDRS) sabit uyduları ile lazer optik ve Ka-bant bağlantılarını kullanacak ve acil durum alım operasyonlarının yetkilendirmeden sonra en kritik durumlara 40 dakikadan daha kısa bir sürede yanıt vermesini sağlayacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İkinci Airbus Pleiades Neo Uydusu Fırlatıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör