Türkiye’den Arjantin’e Yeni Nesil Haberleşme Uydusu

blank
Türkiye'den Arjantin'e Yeni Nesil Haberleşme Uydusu

İçerik: Türkiye’den Arjantin’e Yeni Nesil Haberleşme Uydusu

Türkiye’den Arjantin’e Yeni Nesil Haberleşme Uydusu:

Savunma Sanayii Başkanlığı himayelerinde, Türkiye’nin ilk uydu ihracatı olan ARSAT-SG1 Uydu Projesi’nin imza töreni TAI, GSATCOM ve INVAP arasında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TAI, GSATCOM ve INVAP yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Bugün imzaladığımız sözleşme ile savunma sanayimiz, Ulusal Uzay Programı hedeflerine katkı sağlamaya devam ediyor ve bu alandaki kabiliyetlerini yurt dışına taşıyor. . Türkiye’nin uydu üreticisi TAI’nin iştiraki GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ ile birlikte hayata geçireceği proje, uydu teknolojileri alanında ülkemizin yeni nesil haberleşme uydu ailesi teknolojilerinin ilk ihracatı olarak kayıtlara geçecek. dedim.

Arjantin’in Ulusal Telekomünikasyon Şirketi ARSAT’ın Güney Amerika’daki haberleşme ihtiyacını karşılayacak uydunun, Dünya Senkron Yörüngesinde en az 15 yıl hizmet vermesi planlanıyor. Yüksek çıkış kapasiteli ve elektrikli tahrik çözümü ile tasarlanacak olan ARSAT-SG1 Uydusunun 2024 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

ARSAT SG1 Uydusu kapsamında firmaların görev alanları ve ihraç edilecek uydunun yerli/yabancı ana/taşeronları hakkında bilgi paylaşılmadı.

Ayrıca GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ’nin IDEF 2021’de katılımcı firma olarak yer almaması dikkat çekti.


Yeni Nesil Haberleşme Uyduları Ürün Ailesi; Televizyon yayıncılığı, multimedya uygulamaları, mobil ve sabit internet erişimi, performans düşüşü olmadan güvenli iletişim gibi geleneksel iletişim uydusu işlevlerini karşılayabilen, nispeten dar hacimli bir konfigürasyona sahip, uygun maliyetli bir iletişim uydusu konseptidir.

Küresel pazarda “Small-GEO” (sözleşmeli hacimli iletişim uyduları) olarak tanımlanan bu uydular, geleneksel iletişim uydularına göre düşük üretim ve fırlatma maliyetleri, yüksek performanslı yayın ve iletişim çözümleri ile dikkat çekiyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye’den Arjantin’e Yeni Nesil Haberleşme Uydusu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör