Booking.com Rusya’dan 17,5 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

blank
Booking.com Rusya'dan 17,5 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

İçerik: Booking.com Rusya’dan 17,5 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Booking.com Rusya’dan 17,5 Milyon Dolar Para Cezası Aldı:

Bir hükümet düzenleyicisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın çevrimiçi seyahat acentesi Booking.com’u pazardaki hakim konumunu “kötüye kullanmak” için 17.5 milyon dolar para cezasına çarptırdığını söyledi.

Hareket, Rusya’nın Batılı teknoloji şirketlerine karşı baskıyı artırmasıyla ve yetkililerin aynı ihlal için Apple’a 12 milyon dolar para cezası vermesinden birkaç ay sonra geldi.

Rusya Federal Tekel Karşıtı Servisi yaptığı açıklamada Booking.com’un “konaklama tesisleri hakkında bilgi toplayıcılar tarafından hizmet sağlanması için Rusya pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığını” söyledi.

Amsterdam merkezli seyahat sitesini, otellere ve pansiyonlara “fiyat paritesi sağlama ve bunlara uyma yükümlülüğü” dayatmakla suçladı.

Düzenleyici, “Oteller için bu, hizmetlerini Booking.com toplayıcısından daha düşük diğer satış kanallarında fiyatlandıramayacakları anlamına geliyordu” dedi.

Booking.com’un “eylemlerinin pazardaki rekabeti kısıtladığını ve aynı zamanda otellerin çıkarlarının ihlaline yol açtığını” söyledi.

Düzenleyici, kendisini Rus girişimcileri desteklediğini belirten ve Başkan Vladimir Putin tarafından övülen bir STK’nın talebi üzerine davayı ele aldığını söyledi.

Booking.com, “itiraz etmeyi” planladığını söylediği kararla “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Rus devlet haber ajansı TASS tarafından taşınan bir açıklamada şirket, “Turizm endüstrisinin gelişimine her zaman katkıda bulunduk ve fiyat paritesi uygulamamızın adil olduğuna ve Booking.com’un seyahat ekosistemini sürdürmesine izin verdiğine kesinlikle inanıyoruz.” Dedi.

“Bu, Booking.com, ortaklarımız ve bir bütün olarak sektör üzerinde büyük bir etkisi olmaya devam eden turizm sektörü için benzeri görülmemiş bir zamanda özellikle önemlidir.”

Nisan ayında Rusya, Apple’ı kendi uygulamalarını tercih ederek pazardaki hakim durumunu “kötüye kullandığı” için 12.1 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Rusya, Batılı teknoloji şirketlerine mevzuatına uymadıkları için rutin olarak para cezası veriyor.

Perşembe günü erken saatlerde Rusya, Rus kullanıcılarının verilerini yerel sunucularda saklamadığı için Facebook, Twitter ve WhatsApp’a para cezası verdi.

Rusya, LinkedIn de dahil olmak üzere yetkililerle işbirliği yapmayı reddeden bir dizi web sitesini engelledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Booking.com Rusya’dan 17,5 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör