ROKETSAN’dan Yeni Yakın Hava Savunma Füze Sistemi: LEVENT

blank
ROKETSAN'dan Yeni Yakın Hava Savunma Füze Sistemi: LEVENT

İçerik: ROKETSAN’dan Yeni Yakın Hava Savunma Füze Sistemi: LEVENT

ROKETSAN’dan Yeni Yakın Hava Savunma Füze Sistemi: LEVENT

Bugüne kadar geliştirdiği Hava Savunma Sistemi çözümlerinde kendini kanıtlayan Roketsan, yeni geliştirdiği Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS) LEVENT ve kara unsurlarının ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiği SUNGUR Sisteminin yanı sıra, seri üretim aşamasına giren ve kara araçları uygulamasında elde edilen başarılarla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yakın hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için yeni sistem ve füze çözümleri üzerinde çalışmalara başlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. Ağustos 2020’de imzalanan Türk Tipi Hücumbot (TTHB) için tasarım çalışmalarının ardından sözleşme imzalanması kapsamında sözleşme imzalandı. ilk 24 ayda gerçekleştirilen prototip üretimi, ikinci 30 aylık dönemde gerçekleştirilecektir. “Yakın Hava Savunma Sistemi”, imzalanan sözleşme kapsamında tasarlanacak Türk Tipi Hücumbot’un silah konfigürasyon gereksinimlerinde tanımlanmıştır.

Türk Tipi Römorkör YHSS’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen milli çözüm LEVENT, hem otonom hem de gemi ile entegre çalışabilen YHSS TTHB takviminde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın talepleri doğrultusunda Roketsan tarafından geliştirilecek. sensör sistemleri.

Geliştirilecek sistem, Roketsan’ın hava savunma füze sistemlerinde kazandığı bilgi birikimi, teknolojik altyapı ve alt sistem teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilecek. Hava savunma projeleri kapsamında geliştirilen sensör teknolojileri (arama kafası, RF sensörler, yakınlık sensörleri) ile geliştirilecek olan sistem, özellikle yüksek süpersonik hızlarda ve uzun menzillerde su üstü hedeflerine karşı yüksek verimliliğe sahip olacak. YHSS, yakın hava savunma füzelerinin yanı sıra SUNGUR füzelerini de fırlatabilecek altyapıya sahip olacak. Tek bir silah sistemi ile farklı füzelerin fırlatılabilmesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın vurucu kuvvet kapasitesi ve esnekliği açısından önemli bir kazanım olacaktır.

Roketsan tarafından geliştirilecek olan LEVENT, manuel, yarı otomatik ve tam otomatik modlara sahip olacak. Sistemin gemiye entegrasyonu ve kullanım konsepti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın tercihlerine göre şekillenecek olup, gemide muharebe yönetim sistemine doğrudan entegre veya ayrı atış konsolu bulunan ve her ikisini de içeren sistem çözümleri bulunacak. alternatifler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ROKETSAN’dan Yeni Yakın Hava Savunma Füze Sistemi: LEVENT

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör