ABD Hava Kuvvetleri, 2060 Yılına Kadar Envanterini Değiştirecek

blank
ABD Hava Kuvvetleri, 2060 yılına kadar Envanterini Değiştirecek

İçerik: ABD Hava Kuvvetleri, 2060 Yılına Kadar Envanterini Değiştirecek

ABD Hava Kuvvetleri, 2060 yılına kadar Envanterini Değiştirecek:

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL), yakın gelecekte Amerikan ordusunda Yönlendirilmiş Enerji silahları için ilginç bir gelecek öngören bir rapor yayınladı. ARFL, bu silahların geleceğini tahmin etmek için bir grup uzman topladı ve bunların 2060 yılına kadar ABD ordusunda kullanılabileceğini söylediler. Tahminleri hem uzay tabanlı silah sistemlerini hem de “kuvvet alanlarını” içeriyor. Yazarlar, dünyanın Yönlendirilmiş Enerjinin başarılı askeri operasyonların kritik bir bileşeni olduğu bir “taşma noktasına” ulaştığını iddia ediyor.

Yönlendirilmiş Enerji (DE) silahları uzun zamandır Hollywood için bir odak alanı olmuştur. Öyle ki, bu silahlardan bahsetmek bile, ya Iron Man’in eldivenlerinin avuçlarına yerleştirilmiş “itici ışınları”nın ya da Optimus Prime’ın “Ion Blaster”ının görüntülerini ortaya çıkarıyor.

Yine de filmlerde gösterilenler hayali silahlardan başka bir şey değil. Gerçek dünyada, bir DE silahı, lazer, mikrodalgalar ve parçacık ışınları kullanarak yüksek oranda odaklanmış enerjiyle hedefine zarar verir. Çoğu ülke cephaneliklerine bir çeşit Yönlendirilmiş Enerji silahı yerleştirdi, ancak hiçbiri bilimkurgu filmlerinin inanmamızı istediği şeye uzaktan bile yakın değil.

Geliştirme ve iyileştirme için geniş alan göz önüne alındığında, ABD Hava Kuvvetleri, üç parametreye dayalı “Yönlendirilmiş Enerji Gelecekleri 2060” başlıklı bir çalışma yayınladı:

1) Yönlendirilmiş enerjinin gelecekteki senaryolarını ve bunların ulusal ve askeri güç üzerindeki etkilerini araştırmak.

2) Bu senaryoların ABD için avantaj ve dezavantajlarını anlamak.

3) Yönlendirilmiş enerji askeri ihtiyaçları için bir strateji uygulamak için gerekli eylemleri belirlemek.

Rapordaki ilginç bir tahmin, bir “füze savunma şemsiyesi” sağlamak için yeterince büyük bir yüksek irtifa Yönlendirilmiş Enerji silah sistemleri filosu tarafından oluşturulabilecek “kuvvet alanları” hakkındaydı.

Dronlar ve hipersonik silahlar için ülkeler arasında devam eden silahlanma yarışı, şimdiden birçok adımı bir sonraki seviyeye taşıdı. Rapor, bugün “en az 31 ülkenin” üs savunması gibi karşı insansız hava indirme sistemi (c-UAS) misyonları için DE silahlarına sahip olduğunu belirtiyor. Ancak yazarlar, bu kavramların tam potansiyellerine ulaşmak için 2060 yılına kadar önemli teknik ilerleme gerektirdiği sonucuna varıyorlar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD Hava Kuvvetleri, 2060 Yılına Kadar Envanterini Değiştirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör