Dünya Genelinde Neden Çip Sıkıntısı Var?

blank
Dünya Genelinde Neden Çip Sıkıntısı Var?

İçerik: Dünya Genelinde Neden Çip Sıkıntısı Var?

Dünya Genelinde Neden Çip Sıkıntısı Var? Teknoloji endüstrisi bir kırılma noktasında. Bugün milyonlarca ürün – arabalar, çamaşır makineleri, akıllı telefonlar ve daha fazlası – yarı iletken olarak da bilinen bilgisayar çiplerine güveniyor.

Ve şu anda, endüstri talebini karşılamaya yetecek kadar yok. Sonuç olarak, birçok popüler ürün yetersiz kalıyor.
PS5 oyun konsolu satın almak neredeyse imkansız hale geldi. Toyota, Ford ve Volvo fabrikalarındaki üretimi ya yavaşlatmak ya da geçici olarak durdurmak zorunda kaldılar. Akıllı telefon üreticileri de Apple’ın kıtlığın iPhone satışlarını etkileyebileceği uyarısıyla sıkıntıyı hissediyor.

Köpek tımar makineleri yapan bir ABD firması olan CSSI International gibi bilgisayar çipleri ile ilişkili olması gerekmeyen şirketler bile, etkileri hissediyor. Bazı müşteriler bu sorunları zaten fark etti. Örneğin, kullanılmış araba satışları arttı, çünkü genellikle binlerce ayrı çiple dolu yeni araçlar yetersiz kalıyor.

Kuzey Warwickshire’da yaşayan bir müzisyen olan Kris Halpin, hayal kırıklığı yaşayan birçok kişiden biri. Bay Halpin serebral palsi hastasıdır ve Hareketlilik planı üzerinden bir araba kiralar.

Mevcut kiralaması Ekim ayında sona eriyor ve planın kurallarına göre o tarihte arabasını değiştirmesi gerekiyor. Ancak yerel bayisi, sipariş ettiği arabanın en erken gelecek yıl Ocak ayına ertelendiğini söyledi.

Tekerlekli sandalye kullanan Bay Halpin, “Engelli biri olarak arabama gerçekten çok güveniyorum” diyor. “Yaşadığım yerde, kelimenin tam anlamıyla arabam olmadan sürüşümün ötesine geçemedim.”

Neyse ki Bay Halpin, Motability’nin mevcut arabasının kirasını ve sigortasını yenisi gelene kadar uzatmayı kabul ettiğini söyledi. Önümüzdeki aylarda ve özellikle Noel’de, kıtlıktan daha fazla ürünün etkilenmesi olasıdır.

Eksik tedarik edilen çipler, modern ürünlerde çeşitli işlevleri yerine getirir ve genellikle tek bir cihazda birden fazla bulunur.
Piotr Esden-Tempski, elektronik donanım konusunda uzmanlaşmış ABD merkezli bir firma olan 1bitsquared’in kurucusu ve sahibidir. Kitaplarında, öğrencilerin ve üreticilerin çeşitli cihazları bilgisayarlarına bağlamalarına olanak tanıyan birkaç bin elektronik arayüz kartı siparişi var.

Ancak Bay Esden-Tempski’nin tedarikçileri, ihtiyaç duyduğu yarı iletkenler içeren bileşenlerin bazılarının 12 ay veya daha uzun süre mevcut olmayacağını söylüyor.

“Sadece bir araya getirip bir parçasını kaçıramazsınız, işe yaramaz” diyor.

Jaguar Land Rover, talaş kıtlığı nedeniyle üretimi durdurdu. Çip sıkıntısı: Samsung ‘ciddi dengesizlik’ konusunda uyardı. ‘chipageddon’ sizi nasıl etkileyecek? Bu durum aylarca değil, yıllardır gelişmektedir.

Gartner analisti Koray Köse, pandemi öncesinde çip endüstrisinin karşılaştığı baskılar arasında, talebi artıran 5G’nin yükselişi ve ABD’nin yarı iletkenlerin ve diğer teknolojilerin Huawei’ye satışını engelleme kararı olduğunu söylüyor. ABD dışındaki çip üreticileri, hızlı bir şekilde Çinli firmadan gelen siparişlerle dolup taştı.

Daha az belirgin olan diğer üretim karmaşıklıkları da belirli bileşenlerin tedarikini engellemiştir.

Örneğin, şu anda talaş üretimine yönelik iki ana yaklaşım var: 200 mm veya 300 mm gofret kullanmak. Bu, çok sayıda küçük çipe ayrılan dairesel silikon levhanın çapını ifade eder. Ancak, giderek daha geniş bir yelpazede tüketici ürünlerine gömülü olan daha düşük maliyetli yongalara olan talepte bir patlama oldu; bu, eski, 200 mm teknolojisinin her zamankinden daha fazla arandığı anlamına geliyor.

Sektör haber sitesi Semiconductor Engineering, Şubat 2020’de kısmen 200 mm üretim ekipmanı eksikliğinden kaynaklanan talaş kıtlığı riskini vurguladı.

Pandemi ortaya çıktıkça, dalgalanan talebin erken belirtileri, bazı teknoloji firmalarının çiplerin stoklanmasına ve önceden sipariş edilmesine yol açtı, bu da diğerlerinin bileşenleri elde etmek için mücadele etmesine neden oldu.

Evden çalışan insanlar, işlerini yapmalarına yardımcı olacak dizüstü bilgisayarlara, tabletlere ve web kameralarına ihtiyaç duydu ve çip fabrikaları karantina sırasında kapandı.

Üreticiler şimdiye kadar talebi eninde sonunda yakalayabilse de, tüketiciler bazen istedikleri cihazları satın almakta zorlandılar. Ancak Köse, çip sıkıntısının tek nedeninin pandeminin olmadığını söylüyor: “Muhtemelen bu kovadaki son damlaydı.”

Kamyonlar Austin, Teksas’ta kış fırtınası Uri tarafından ertelenen trafikte bekliyor.Daha yakın zamanlarda, kötü şans sorunu daha da kötüleştirdi. Teksas’taki korkunç bir kış fırtınası yarı iletken fabrikalarını kapattı ve Japonya’daki bir fabrikada çıkan yangın da benzer gecikmelere neden oldu.

Lojistik baş ağrıları durumu daha da kötüleştiriyor. Küresel bir tedarik zinciri ortağı olan OCI’nin CEO’su Oliver Chapman, ürünleri nispeten küçük olduğundan ve tedarikçilerin birçoğunu tek bir 40 ft’lik bir alana sığdırabildiğinden, uzun yıllar boyunca nakliye maliyetinin birçok teknoloji firması için büyük bir endişe kaynağı olmadığını söylüyor. konteyner.

Ancak, pandemi sırasında talepteki ani değişimler nedeniyle nakliye konteynerlerini dünya çapında taşımanın maliyeti arttı. Hava kargo ücretlerindeki artış ve Avrupa’daki kamyon şoförü sıkıntısı buna eşlik ediyor.

S&P Global Platts’ta küresel konteyner pazarları editörü George Griffiths, Asya’dan Avrupa’ya tek bir 40 ft’lik konteyner göndermenin şu anda 17.000 $ (12.480 £) tutarında olduğunu söylüyor.

Bu, yaklaşık 1.500 dolara (1.101 £) mal olduğu bir yıl öncesine kıyasla on kattan fazla bir artış. Bay Köse, yonga üreticileri sürekli talebe kapasiteyi artırarak yanıt veriyor, ancak bunun zaman aldığını, çünkü yarı iletken fabrikalarının inşa edilmesinin milyarlarca dolara mal olduğunu söylüyor. “Bu Noel’de çözülmeyecek ve önümüzdeki Kara Cuma’da [Kasım 2022] çözüleceğine inanmakta zorlanıyorum” diyor.

Teknoloji devlerindeki patronlar bunun kesinlikle farkında görünüyor. Intel ve IBM’in üst düzey yöneticileri, son zamanlarda çip sıkıntısının iki yıl sürebileceğini söyledi. Northwestern Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar bilimleri profesörü Seda Memik aynı fikirde: “Daha iyi bir dengeyi başarmak birkaç yıl alacak.” Ayrıca, cips talebinin hızının o kadar güçlü bir şekilde arttığını ve bir noktada bir kıtlığın “kaçınılmaz” olduğunu söylüyor.

Yeni çip fabrikaları kurmanın hızlı bir şekilde yapılması zor, diye ekliyor: “Son derece pahalı ve iyi eğitimli bir işgücü gerektiriyor.” Küresel tedarik zincirleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için çip üretimini Batı’dakiler de dahil olmak üzere daha geniş çeşitlilikteki ülkelere taşımak, “yeniden paylaştırmayı” savunanlar için potansiyel bir anahtardır.

Bay Chapman, pazarın kapmak için hazır olduğuna ikna olmadı. Tayvan, Çin ve Güney Kore gibi Asya merkezli yonga üreticilerinin talebi karşılamak için şimdiden yarıştığını ve gelecekte de hakim olmaya devam edeceklerini savunuyor.

Bay Köse, tüketicilerin bu Noel’de fiyat artışlarını veya teknoloji ürünlerindeki yaygın kıtlığı fark etmeyeceklerini söylüyor. Müşterilerin istedikleri ürün için birkaç ay beklemesi gerekeceğinden, oyun konsolları gibi belirli talep gören cihazları elde etmek zorlaşabilir. Ancak, sonu gelmez gecikmeler beklemiyor.

Sonuç olarak: pandemi, çip üreticileri için zaten tehlikeli olan bir durumu hızlandırdı – bir teknoloji patlamasının ortasındayız, arz tam olarak ayak uyduramıyor – ve bu bir gecede çözülmeyecek.

Bu, Bay Halpin gibi yeni bir araba arayanlar da dahil olmak üzere her türden insanın, önümüzdeki aylarda gecikmeler ve hayal kırıklığı yaşamaya devam edebileceği anlamına geliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dünya Genelinde Neden Çip Sıkıntısı Var?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör