Sony, Nobel Ödülü Kazanabilecek Robotlar Yapmak İstiyor

blank
Sony, Nobel Ödülü Kazanabilecek Robotlar Yapmak İstiyor

İçerik: Sony, Nobel Ödülü Kazanabilecek Robotlar Yapmak İstiyor

Sony, Nobel Ödülü Kazanabilecek Robotlar Yapmak İstiyor:

AI ve Makine Öğrenimi sistemleri, son yıllarda çeşitli akademik alanlarda bilimsel araştırmalar için bir nimet olduğunu kanıtladı. Bilim adamlarına, son teknoloji tedaviler için olgunlaşmış genomik belirteçleri belirlemede, güçlü yeni ilaçların ve terapötiklerin keşfini hızlandırmada ve hatta kendi araştırmalarını yayınlamada yardımcı oldular. Bununla birlikte, bu dönem boyunca, AI/ML sistemleri genellikle büyük veri kümelerini işlemeye ve kaba kuvvet hesaplamaları yapmaya, araştırmaya öncülük etmeye değil.

Ancak Sony Computer Science Laboratories’in CEO’su Dr. Hiroaki Kitano, günümüzün en iyi bilimsel zihinleri kadar yetenekli bir yapay zeka yaratarak “sistem biyolojisini ve diğer bilimleri bir sonraki aşamaya taşıyacak karma bir bilim biçimi” için planlar yapıyor. Bunu yapmak için Kitano, Nobel Turing Challenge’ı başlatmayı ve 2050 yılına kadar kendisine Nobel Ödülü kazandıracak kadar akıllı bir yapay zeka geliştirmeyi hedefliyor.

Kitano, Haziran ayında şöyle yazmıştı: “Bu zorluğun belirgin özelliği, halihazırda bildiklerimizi yeniden keşfetmek veya spekülatif insan düşünce süreçlerini taklit etmeye çalışmak yerine, önemli keşifleri keşfetmek için sistemi açık uçlu bir alana yerleştirmektir.” “Vizyon, bilimsel keşfin kendisini yeniden formüle etmek ve alternatif bir bilimsel keşif biçimi yaratmaktır.”

“Değer, sürekli ve otonom olarak keşifler yapabilen makinelerin geliştirilmesinde yatıyor,” diye ekledi, “AI Scientist, bazılarının kendi başlarına büyük keşiflere yol açacağını veya birer bilim adamı olabileceğini bekleyerek, mümkün olduğu kadar çok hipotez üretecek ve doğrulayacaktır. büyük keşiflerin temeli. Kapsamlı ve verimli bir şekilde hipotezler üretme yeteneği, sistemin özüdür.

Günümüzün yapay zekaları, 1950’de Alan Turing’in ufuk açıcı tezi olan Computing Machinery and Intelligence’ı yayınlamasıyla başlayan, onlarca yıllık bilimsel araştırma ve deneylerin sonucudur. Yıllar geçtikçe, bu sistemler laboratuvar meraklılarından hayati veri işleme ve analitik araçlara dönüştü – ancak Kitano onları bir adım daha ileri götürmek istiyor ve etkili bir şekilde “görevleri gerçekleştirmek için dinamik olarak etkileşime giren bir yazılım ve donanım modülleri takımyıldızı” yaratmak istiyor. “Yapay Zeka Bilimcisi.”

Engadget’a “Başlangıçta, hem deneylerde hem de veri analizinde araştırma sürecinin bir bölümünü otomatikleştiren bir dizi faydalı araç olacak” dedi. “Örneğin izole otomasyon yerine kapalı devre sistem düzeyinde laboratuvar otomasyonu ilk adımlardan biri. Buna harika bir örnek, Prof. Ross King tarafından geliştirilen ve tomurcuklanan maya genetiği üzerine otomatik olarak hipotezler üreten, desteklemek veya çürütmek için deneyler planlayan ve deneyler yürüten Robot Bilim Adamı Adam-Eve’dir.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sony, Nobel Ödülü Kazanabilecek Robotlar Yapmak İstiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör