Uzay Kalemleri İle NASA Uzayda Nasıl Not Alıyor?

blank
Uzay Kalemleri İle NASA Uzayda Nasıl Not Alıyor?

İçerik: Uzay Kalemleri İle NASA Uzayda Nasıl Not Alıyor?

Uzay Kalemleri İle NASA Uzayda Nasıl Not Alıyor? Space Pen, Amerikan hayal gücünü birden fazla şekilde ele geçirdi. Pop kültüründe defalarca ortaya çıktı ve hatta “The Pen” başlıklı bir “Seinfeld” bölümünde bir arsa cihazı olarak çalıştı ve 2021’de Uzay Teknolojisi Onur Listesi’ne girdi. Aynı zamanda uzay ajansının sıfır yerçekiminde yazabilen bir kalem icat etmek için milyonlar harcadığı, kozmonotların ise sadece bir kurşun kalem kullandığı bir efsanenin konusudur.

Uzay Kalemi, uzaydaki kurşun kalemler ve NASA astronotlarının uzay istasyonunda nasıl yazdıkları hakkında gerçeklere gelelim. Space Pen gerçek bir şey mi?
Evet öyle. Fisher Uzay Kalemi, Ekim 1968’de, Apollo 7 görev komutanı Walter Schirra, kapsülün etrafında yüzerken hareketini kontrol etmek için bir kaleme üfleyerek ağırlıksız olduğunu gösterdiğinde, televizyonda ilk kez sahneye çıktı. Bir Amerikan uzay aracından ilk canlı video yayınlarından biriydi. O zamandan beri Space Pens, “Mad Men” ve “Gilmore Girls”ten “How It’s Made”ye kadar televizyon programlarında yer aldı. Kalemler uzay müzelerinde ve New York Modern Sanat Müzesi’nin daimi koleksiyonunda sergileniyor.

2021’de teknoloji, Uzay Vakfı tarafından uzay için geliştirilen ve artık Dünya’daki yaşamı iyileştiren ve kuruluşun Onur Listesi’ndeki yaklaşık 80 diğer teknolojiye katılan bir yenilik olarak kabul edildi. NASA kurşun kalemlere bir alternatif istedi çünkü kurşun kolayca kopabilir ve süzülebilir ve uzay aracındaki astronotlar ve hassas elektronik cihazlar için bir tehlike oluşturabilir. Kozmonotlar da 1969’dan beri Space Pens kullanıyor.

Vergi mükelleflerine milyonlara mal oldu mu? NASA astronotu Walter Cunningham, ilk mürettebatlı Apollo uçuşu ve Space Pen’in uzaya ilk yolculuğu olan Apollo 7’nin uçuşu sırasında Fisher Space Pen ile yazıyor. Kalemler, o zamandan beri her NASA insanlı uzay uçuşu görevinde kullanıldı. Kredi: NASA

Hayır. Fisher Pen Company’den Paul Fisher zaten basınçlı bir kalem üzerinde çalışıyordu. Bununla birlikte, NASA’nın testi olmadan muhtemelen yörüngede veya popülerlikte ulaştığı yüksekliklere asla ulaşamayacaktı. Paul’ün oğlu ve şu anda Nevada, Boulder City’de bulunan şirketin şu anki başkanı Cary Fisher, “Orijinal tükenmez kalemler korkunçtu” dedi. İlk tükenmez kalemlerin sızdırma, atlama ve kuruma eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Sorunu çözmek için, ilk evrensel mürekkep kartuşu dolumunu icat etmiş olan babası, tepesinde basınçlı nitrojen bulunan sızdırmaz bir kartuş üzerinde çalışıyordu ve mürekkebe karşı küçük bir piston itiyordu. Ancak basınç kalemlerin sızdırmasına neden oldu.

NASA, yerçekimi gerektirmeyen bir kalem aramak için ona ulaştığında, sızıntıları çözebilirse, bu basınçlı mürekkep kartuşunun tam da aradığı şey olabileceğini biliyordu. NASA’nın ilgisinin onu teşvik etmesiyle, mürekkebi “tiksotropik” hale getirmek için mürekkebe reçine eklediğinde nihayet başardı – kalemin ucundaki top ile sürtünme onu sıvılaştırana kadar neredeyse katı. Sonucu yerçekimi önleyici olarak AG7 olarak adlandırdı ve birkaçını NASA’ya gönderdi.

NASA’nın İnsanlı Uzay Aracı Merkezi, şimdi Houston’daki Johnson Uzay Merkezi, kalemleri kapsamlı bir şekilde test etti. Uzay ajansı, kalemlerin her pozisyonda, aşırı sıcak ve soğukta ve saf oksijenden vakuma kadar değişen atmosferlerde çalıştığını buldu. Ve NASA’nın yarım kilometrelik (0,3 mil) mürekkep gereksiniminin çok ötesinde, üç milden uzun düz bir çizgi çizmeye yetecek kadar mürekkebe sahiptiler. Bu test, kalemin bir prototipten güvenli ve güvenilir bir ürüne dönüşmesini hızlandırdı.

Uzayda uçtuktan sonra Paul, Space Pen ismine karar verdi. Oğlu, “Bunun korkunç bir isim olduğunu düşündüm” diye hatırladı. “Oyuncak gibi olacak dedim. Ama babam haklıydı, çoğu zaman olduğu gibi.” Kalemler kısmen güvenilirlikleriyle bilinirler, ancak aynı zamanda Amerikan yaratıcılığını da sembolize etmeye başladılar: Bir mucit ve küçük işletme sahibi adım attı ve kalem sorununu çözdü, NASA ise Amerikan astronotlarını Ay’a güvenli bir şekilde indirmeye odaklandı.

Paul ve oğlu teknolojiyi mükemmelleştirmeye ve yeni modeller tasarlamaya devam etti. ASTRONOTLAR HALA BUNLARI KULLANIYOR MU? Kalemler, Apollo 7’den bu yana her mürettebatlı NASA görevinde kullanıldı – düzinelerce şu anda Uluslararası Uzay İstasyonunda. SADECE UZAY İÇİN Mİ? Space Pen serisi şimdi yaklaşık 80 modelden oluşuyor.

Cary, popüler hediyelik eşyalar olmalarına rağmen, özellikle askeriye ve kolluk kuvvetleri mensuplarının yanı sıra açık hava meraklıları, uçak üreticileri ve petrol işçileri arasında rağbet gördüklerini ve bunların hepsi, astronotlar gibi, yazma yeteneklerini takdir ettiklerini söyledi. her koşulda.

AG7 modeli, ilk Fisher Space Pen’di. Kredi: Fisher Kalem Şirketi Fisher Pen Company’nin 52 ülkede distribütörü var ama yine de tüm kalemlerini 60’tan fazla çalışanın yılda bir milyondan fazla kalem ürettiği Boulder City’de yapıyor.

NASA’nın teknolojiyi özel sektöre aktarma konusunda uzun bir geçmişi var.Ajansın Spinoff yayını, ticari ürün ve hizmetlere dönüşen NASA teknolojilerinin profillerini çizerek Amerika’nın uzay programına yaptığı yatırımın daha geniş faydalarını gösteriyor. Spinoff, NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’ndeki Teknoloji Transferi programının bir yayınıdır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uzay Kalemleri İle NASA Uzayda Nasıl Not Alıyor?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör