iPhone Uydu Desteği, Acil Aramalar Ve Mesajlara Açık Olacak

blank
iPhone Uydu Desteği, Acil Aramalar Ve Mesajlara Açık Olacak

İçerik: iPhone Uydu Desteği, Acil Aramalar Ve Mesajlara Açık Olacak

iPhone Uydu Desteği, Acil Aramalar Ve Mesajlara Açık Olacak:

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre, gelecekteki iPhone’lar için söylenti uydu özellikleri yalnızca acil kullanımlar için ayrılmıştır. Birkaç gün önce, tanınmış analist Ming-Chi Kuo’nun bir raporu, bir sonraki iPhone’ların Düşük Dünya Yörüngesi uydu aramaları ve mesajları için destekle geleceğini söyledi. Ancak Gurman’ın kaynakları, Apple’ın cihazlarını en azından şimdilik gerçek uydu telefonlarına dönüştürmediğini söyledi. Bunun yerine, teknoloji devinin uydu ağlarına dayanan acil durumla ilgili en az iki özellik geliştirdiği bildiriliyor.

İlk özellik Uydu üzerinden Acil Durum Mesajı olarak adlandırılıyor ve Mesajlar uygulamasına iMessage ve SMS ile birlikte üçüncü bir protokol olarak eklenecek. Görünüşe göre şirket içinde Stewie olarak kodlanmış ve kullanıcıların sinyal olmadığında bile acil servislere kısa mesaj göndermesine izin verecek, bu da özellikle dağlar ve ormanlar gibi uzak yerlerdeki acil durumlarda kullanışlı görünüyor.

Araç ayrıca kullanıcılara, alıcı satırına Acil SOS yazarak acil durum kişilerine kısa mesaj göndermeleri için bir yol sağlayacaktır. Mesajlar daha kısa bir uzunlukla sınırlandırılacak, ancak gönderenlerin kişileri, telefonları Rahatsız Etmeyin olarak ayarlanmış olsa bile onlar için bir bildirim alacak. Uydu mesajları, kolayca tanımlanabilmeleri için mavi veya yeşil yerine gri baloncuklar olarak görünecektir. Sonunda, özellik telefon görüşmelerini de halledebilir.

Apple’ın ayrıca, kullanıcıların uçak kazaları ve yangınlar gibi kriz durumlarını bildirmelerini sağlayacak ikinci bir uydu özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu sistem, kullanıcılara olayı uzun uzadıya bildirmeleri için bir yol sunacak ve onlara, herhangi birinin arama-kurtarma hizmetine ihtiyacı olup olmadığı veya çevredeki herhangi birinin silahlı olup olmadığı gibi ayrıntıları soracaktır. Ayrıca, sağlık uygulamasından raporlayan kişinin konumunu ve tıbbi geçmişi, yaşı, ilaçları ve boy ve kilo gibi bilgileri otomatik olarak yetkililere gönderebilir. Bu özellik ayrıca muhabirin acil durumda irtibat kurulacak kişileri onlar için bilgilendirebilir.

Her iki özellik de kullanışlı gibi görünse de, kullanılabilirlikleri uydu konumu ve erişimi ile sınırlıdır. Bazı bölgelerde çalışmayabilirler ve bazı durumlarda, kullanıcıların iPhone’larının bir uyduya bağlanabileceği belirli bir yönde açık havada yürümeleri gerekebilir. Ayrıca Gurman’ın kaynakları, özelliklerin yıl bitmeden hazır olma ihtimalinin düşük olduğunu, bu da Eylül ayında duyurulması beklenen bir sonraki iPhone’ların henüz uydu üzerinden mesaj gönderemeyeceği anlamına geldiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: iPhone Uydu Desteği, Acil Aramalar Ve Mesajlara Açık Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör