Çin 18 Yaş Altı Gençlerin Oyun Süresini Haftada 3 Saate İndiriyor

blank
Çin 18 Yaş Altı Gençlerin Oyun Süresini Haftada 3 Saate İndiriyor

İçerik: Çin 18 Yaş Altı Gençlerin Oyun Süresini Haftada 3 Saate İndiriyor

Çin 18 Yaş Altı Gençlerin Oyun Süresini Haftada 3 Saate İndiriyor:

Çin, 18 yaşından küçüklerin haftada üç saatten fazla video oyunu oynamasını yasakladı; bu, bir zamanlar “manevi afyon” olarak tanımladığı şeye artan bir bağımlılığın fişini çekmek için gerekli olduğunu söylediği katı bir sosyal müdahale.

Pazartesi günü yayınlanan yeni kurallar, Pekin’in toplumu ve ekonomisinin teknoloji, eğitim ve mülk dahil olmak üzere kilit sektörleri üzerindeki kontrolünü yıllar süren kontrolsüz büyümeden sonra güçlendirmeye yönelik büyük bir değişikliğin parçası.

Telefonlar da dahil olmak üzere herhangi bir cihaz için geçerli olan kısıtlamalar, dünyanın en kazançlı pazarında on milyonlarca genç oyuncuya hitap eden küresel bir oyun endüstrisine büyük bir darbedir.

Xinhua devlet haber ajansına göre, 18 yaşından küçüklerin günde bir saat – 20:00 – 21:00 – sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri oynamasını sınırlandırıyorlar. Ayrıca resmi tatillerde aynı anda bir saat oynayabilirler.

Ulusal Basın ve Yayın İdaresi (NPPA) düzenleyicisinin kuralları, Pekin’in Alibaba Group ve Tencent Holdings gibi Çin’in teknoloji devlerine karşı daha geniş bir kısıtlamasıyla örtüşüyor.

Devlet medyasının bazı şirketlerin “vahşi büyüme” olarak nitelendirdiği şeyi önleme kampanyası, yurtiçinde ve yurtdışında işlem gören on milyarlarca dolarlık hisseyi sildi.

İsmi açıklanmayan bir NPPA sözcüsü Xinhua, “Gençler anavatanımızın geleceğidir” dedi. “Küçüklerin fiziksel ve zihinsel sağlığının korunması, halkın hayati çıkarlarıyla ilgilidir ve ulusal gençleşme çağında genç neslin yetiştirilmesiyle ilgilidir.”

Ülkenin video oyunları pazarını denetleyen düzenleyici, oyun şirketlerinin öngörülen saatler dışında herhangi bir biçimde reşit olmayanlara hizmet vermelerinin yasaklanacağını ve gerçek ad doğrulama sistemlerini devreye soktuklarından emin olmaları gerektiğini söyledi.

Daha önce Çin, 18 yaş altının video oyunları oynayabileceği süreyi 2019 kuralları uyarınca herhangi bir günde 1,5 saat ve tatillerde üç saat ile sınırlamıştı.

Yeni kurallar hızla Çin’in Twitter’a verdiği yanıt Weibo’da en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Bazı kullanıcılar önlemleri desteklediğini belirtirken, diğerleri kuralların ne kadar katı olduğuna şaşırdıklarını söyledi.

700’den fazla beğeni alan bir yorum, “Bu o kadar şiddetli ki ağzım açık kaldı” dedi.

Diğerleri, kısıtlamaların uygulanabileceğine dair şüphelerini dile getirdi. “Sadece ebeveynlerinin girişlerini kullanacaklar, bunu nasıl kontrol edebilirler?” diye sordu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin 18 Yaş Altı Gençlerin Oyun Süresini Haftada 3 Saate İndiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör