Apple, Ödemeler İçin App Store Dışında Bağlantıya İzin Verecek

blank
Apple, Ödemeler İçin App Store Dışında Bağlantıya İzin Verecek

İçerik: Apple, Ödemeler İçin App Store Dışında Bağlantıya İzin Verecek

Apple, Ödemeler İçin App Store Dışında Bağlantıya İzin Verecek:Apple, son zamanlarda uygulama geliştiricilerinden aldığı yüzde 30’luk kesintiden çok fazla eleştiri alıyor. Ancak gelecek yıldan itibaren, bazı geliştiriciler teknoloji devine komisyon ödemekten kaçınabilecekler. Şirket, “okuyucu” uygulama geliştiricilerinin web sitelerine uygulama içi bağlantılar eklemelerine ve kullanıcıların hesaplarını kurmalarına ve ödeme yapmalarına izin vermek için 2022’nin başlarında App Store’u güncelleyeceğini duyurdu. Apple, okuyucu uygulamalarını “dijital dergiler, gazeteler, kitaplar, ses, müzik ve video için önceden satın alınmış içerik veya içerik abonelikleri sağlayan” uygulamalar olarak tanımlar. Bloomberg’in belirttiği gibi, bu yeni kuralın Netflix ve Spotify gibi hizmetler için geçerli olacağı anlamına geliyor.

Teknoloji devi, Japonya Adil Ticaret Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturmanın tamamlanmasının ardından güncellemeyi duyurdu. Apple, okuyucu uygulama geliştiricilerinin web sitelerine tek bir bağlantı eklemesine izin vermek için komisyonla anlaştı, çünkü bu geliştiriciler “satın almak için uygulama içi dijital ürünler ve hizmetler sunmuyor”. Değişiklik, dünyadaki tüm okuyucu uygulamalarını kapsayacak, ancak Apple, yürürlüğe girmeden önce yönergelerini ve inceleme sürecini güncelleyecek.

App Store’u denetlemekten sorumlu yönetici Phil Schiller şunları söyledi: “Japonya Adil Ticaret Komisyonu’na büyük saygı duyuyoruz ve birlikte yaptığımız ve okuyucu uygulamalarının geliştiricilerinin kullanıcıların kurulumunu kolaylaştırmasına yardımcı olacak çalışmaları takdir ediyoruz. gizliliklerini korurken ve güvenlerini korurken uygulamalarını ve hizmetlerini kurun ve yönetin.”

Netflix ve Spotify, Apple’ı kazançlarının yüzde 30’unu almakla uzun süredir eleştiriyor. Spotify, 2019 yılında teknoloji devi tarafından rekabete aykırı uygulamalar olduğu gerekçesiyle Apple’a Avrupa Komisyonu’na şikayette bulunmuştu. Yüzde 30’luk bir komisyon ödemeye isteksiz, kullanıcıların iOS uygulamasından premium yükseltmeler için ödeme yapmalarını sağladı. Netflix ayrıca, 2018’de iOS uygulamasında kullanıcıların bir abonelik için ödeme yapma olanağını da kaldırdı.

Yaklaşan güncelleme oyunları kapsamadığından, Apple’ın Epic ile mahkeme salonu savaşına son veremeyecek. Oyun geliştiricisi, Fortnite’ın V-dolar para biriminde ve App Store dışındaki diğer nakit satın alımlarda indirim sunmaya karar verdiğinden beri, geçen yıl teknoloji devi aleyhindeki suçlamaları yönetiyor. Apple, yanıt olarak Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı ve bunun sonucunda ortaya çıkan dava çok ilginç bazı bilgileri gün ışığına çıkardı. Tim Cook’un mahkeme ifadesi, birçok geliştiricinin Apple’dan memnun olmadığını ortaya koyarken, mahkeme belgeleri Epic’in oyunlarını mağazasında ücretsiz olarak dağıtmaları için yayıncılara milyonlarca dolar ödediğini gösterdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Ödemeler İçin App Store Dışında Bağlantıya İzin Verecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör