Virgin Galactic’in 11 Temmuz Uzay Uçuşu Soruşturma Altına Alındı

blank
Virgin Galactic'in 11 Temmuz Uzay Uçuşu Soruşturma Altına Alındı

İçerik: Virgin Galactic’in 11 Temmuz Uzay Uçuşu Soruşturma Altına Alındı

Virgin Galactic’in 11 Temmuz Uzay Uçuşu Soruşturma Altına Alındı:

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiliz milyarder Richard Branson’ı 11 Temmuz’da uzayın kenarına taşıyan Virgin Galactic roket uçağının inişindeki bir sapmayı araştırdığını söyledi.

New Yorker dergisi daha önce düzenleyicinin rota dışı bir inişi araştırdığını bildirdi. Bir FAA sözcüsü Reuters’e, aracın “Spaceport America’ya dönerken Hava Trafik Kontrol izninden saptığını söyledi. FAA soruşturması devam ediyor.”

Virgin Galactic, Reuters’e yaptığı açıklamada, “uçuşun nihai yörüngesinin ilk planımızdan saptığını” kabul etti, ancak “korunan hava sahasının yanal sınırlarının dışına uçmadığını” da ekledi.

Şirket, “uçuş, kısıtlı hava sahasına yeniden girmeden önce kısa bir mesafe ve süre için (1 dakika 41 saniye) hava sahasının irtifasının altına düştü” dedi.

“Gemi hiçbir zaman herhangi bir nüfus merkezinin üzerine çıkmadı veya halk için bir tehlike oluşturmadı” diye ekledi. Şirket, “gelecekteki uçuşlar için hava sahasını ele almak için FAA ile ortaklaşa çalıştığını” söyledi.

Virgin Galactic, “araç, yörüngeyi değiştiren yüksek irtifa rüzgarlarıyla karşılaştığında, pilotlar ve sistemler, yörüngenin görev parametreleri dahilinde kalmasını sağlamak için yörüngeyi izlediler” dedi.

New Yorker, uçuş sırasında geminin konsolunda “giriş konisi uyarısı” olduğunu gösteren kırmızı bir ışığın yanıp söndüğünü bildirdi. Virgin Galactic, “Yoldaki bu değişiklik nedeniyle hiçbir zaman yolcular ve mürettebat herhangi bir tehlikeye atılmadı” dedi.

Temmuz ayında New Mexico çölünün 50 mil üzerinde yükselen uçuşa katılan altı Virgin Galactic çalışanından biri olan Branson, misyonu yeni bir uzay turizmi çağının habercisi olarak lanse etti ve 2004’te kurduğu şirketi söyledi. ticari faaliyetlerine gelecek yıl başlayacaktı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Virgin Galactic’in 11 Temmuz Uzay Uçuşu Soruşturma Altına Alındı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör