Bayraktar AKINCI, TİHA Envanterine Girdi

blank
Bayraktar AKINCI, TİHA Envanterine Girdi

İçerik: Bayraktar AKINCI, TİHA Envanterine Girdi

Bayraktar AKINCI, TİHA Envanterine Girdi:

Personelinin eğitim ve test uçuşları tamamlanan AKINCI TİHA, güvenlik güçlerinin envanterine girdi. BAYKAR’ın Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde yürütülen proje kapsamında yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, 29 Ağustos’ta düzenlenen törenle TSK envanterine girdi. Baykar Savunma tesislerinde düzenlenen teslim töreni alanında 7 AKINCI TİHA hazır bulundu.

Bayraktar AKINCI TİHA’nın teslimi ile kursiyerlerin mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Hatırlanacağı üzere AKINCI TİHA operatörleri ilk uçuşlarını 26 Nisan 2021, yani 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü’nde gerçekleştirmişti. AKINCI TİHA operatörleri tarafından 1000+ sorti eğitim uçuşu gerçekleştirildi. 1. Dönem Bayraktar AKINCI TİHA eğitimlerini tamamlayan 125 kursiyer mezun oldu.

Teslimat töreninde konuşan Baykar Savunma Teknolojileri Lideri Selçuk Bayraktar, “Baykar, gelirlerinin yüzde 70’inden fazlasını ihracattan elde ediyor” dedi. dedim. Bayraktar, yaptığı konuşmada Bayraktar TB2 SİHA’nın ihracatına ilişkin “10’dan fazla ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı” dedi. açıklamasını yaptı. AKINCI TİHA’dan edindiği tecrübe ile gelişmeye başlayan Bayraktar TB3 SİHA, 2022’de gökyüzüyle, 2023’te ise İnsansız Muharebe Uçakları ile buluşacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar törende yaptığı konuşmada, Türk mühendisler tarafından geliştirilen SİHA’ların ve mühimmatın sahada çarpan etkisine vurgu yaparak, “Türkiye’nin geliştirdiği ve kendi mühimmatı ile donatılan SİHA’ların ömrü kısa sürüyor. Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’de yürütülen operasyonlarda terörle mücadele. Kısa sürede önemli başarılar elde etmemizi sağladı. Aynı şekilde Libya ve Azerbaycan’daki Türk yapımı silah sistemleri de harekatın gidişatını kökten değiştirdi.” açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada insansız savaş uçağına işaret ederek, “Türkiye’yi ‘İnsansız Savaş Uçakları’ teknolojisinde lider ülke yapmaya kararlıyız. Bunu başardığımızda bize verilmeyen 5. nesil savaş uçaklarının bir adım ötesine geçeceğiz” dedi. açıklamalar yaptı.

Törende konuşan SSB Başkanı İsmail Demir, devam eden projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Demir, “Beş yıl öncesine kadar yerli hava savunma sistemimiz yokken bugün; Korkut, Sungur, Hisar-A+ ve Hisar-O+ sistemlerimiz hizmete açıldı.” ulaşılan noktayı işaretledi.

Bayraktar Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, MAM-T, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanat Güdüm Kiti (KGK) )-MK-82, Teber güdüm kitli TEBER-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombalarla donatılacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bayraktar AKINCI, TİHA Envanterine Girdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör