NASA 2023’te Ayın Güney Kutbunda Su Arayacak

blank
NASA 2023'te Ayın Güney Kutbunda Su Arayacak

İçerik: NASA 2023’te Ayın Güney Kutbunda Su Arayacak

NASA 2023’te Ayın Güney Kutbunda Su Arayacak:

Dünya dışına çıktığınızda, suyu en değerli kaynaklarınız arasında sayın: için, içinde yıkayın, uzay aracınıza güç sağlamak için kullanın. Bu mütevazi molekül, uzay araştırmaları ve dış gezegen kolonizasyonu için kritik öneme sahiptir; bu nedenle, NASA bilim adamları, Ay’da kalıcı bir insan varlığı (aka Artemis Programı) kurmak için uluslararası bir çabanın önünde, dünyanın ilk özerk ay gezicisini araştırma için oraya indirmeyi planlıyorlar. ağırlığınca altın değerinde dihidrojen-monoksit birikintileri.

Lunar Prospector, LCROSS ve SOFIA misyonlarının öncü çabaları sayesinde, yaklaşık otuz yıldır Ay’ın yüzeyinde su buzu olduğunu biliyoruz – kutuplardaki regolitlerin arasına gömülmüş potansiyel olarak yüz milyonlarca galon -. VIPER proje yöneticisi Dan Andrews, Engadget’a verdiği demeçte, ne tür olursa olsun, fitil olsun ya da olmasın, daha önce diğer misyonlar tarafından öğrenilenlerin omuzlarında duracak. “Aksi takdirde gerçekten iyi öğrenmeyi çöpe atmış olursunuz.”

Bununla birlikte, bu donmuş moleküllerin gerçekte nasıl dağıldığı veya onları ay toprağından en iyi şekilde nasıl çıkaracağımız konusunda mutlaka büyük bir anlayışa sahip değiliz – ve yakında çıkacak olan Uçucuların Polar Keşif Gezicisi (VIPER) görevinin geldiği yer burasıdır.

Golf arabası büyüklüğündeki bu makine, 2023’ün sonlarında Ay’ın Güney Kutbu’na teslim edilecek ve planlanan 100 günlük görevini dört “buz stabilite bölgesi” için bölgeyi taramakla geçirecek – buzu hemen hemen bulabileceğimiz yüzey bölgeleri, sığ bölgeler. buz, 50 santimetre regolit, buzun 100 santimetreye kadar gömülü olduğu derin bölgeler ve 100 santimetrenin altında buz bulunmayan kuru bölgeler ile kaplıdır. Andrews, “bu bölgeler hem Kuzey hem de Güney Kutbu’nda her yerde var. Binlercesi var.”

VIPER yuvarlanırken, kozmik ışınlardaki (çoğunlukla denizde) enerji kayıplarını arayarak üç fite (.9m) kadar derinliklerde su aramak için etrafındaki toprağı dolaylı olarak araştırmak için Nötron Spektrometre Sistemini (NSS) kullanacak. hidrojen moleküllerine çarptıklarında ortaya çıkan nötron formu). Ve hidrojenin olduğu yerde su da olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA 2023’te Ayın Güney Kutbunda Su Arayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör