Okyanus Dalgasını Enerjiye Dönüştüren Sistem Geliştirildi

blank
Okyanus Dalgasını Enerjiye Dönüştüren Sistem Geliştirildi

İçerik: Okyanus Dalgasını Enerjiye Dönüştüren Sistem Geliştirildi

Okyanus Dalgasını Enerjiye Dönüştüren Sistem Geliştirildi:

Okyanus dalgaları, yenilenebilir enerji alanında yeni bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. Ancak bu doğal kaynağı etkin bir şekilde enerjiye dönüştüren ve okyanus ortamına dayanıklı bir teknolojinin bugüne kadar geliştirilememiş olması, dalgaların temiz enerjiye dönüşmesini engellemiştir. Applied Energy dergisinde yayınlanan ve Han Xiao (Beihang Üniversitesi) tarafından yazılan makaleye göre, teknolojiyi mümkün kılan bir yenilik ortaya çıktı.

Avustralya’daki Royal Melbourne Institute of Terchnology (RMIT) mühendisleri ve Çin’deki Beihang Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmalar, dalga hareketlerini ekonomik bir şekilde enerjiye dönüştürebilen teknolojiyi ortaya çıkarmak üzere. İnovasyon ürünü ikiz türbin montajına dayanmaktadır.

Araştırma ekibinin başkanı Profesör Xu Wang, dalga enerjisinin son derece güvenilir ve umut verici bir temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu belirtiyor. Aslında, şu anda yenilenebilir enerji piyasasına hakim olan rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi, coğrafi bölgelere göre değişmekle birlikte, yılın yalnızca yüzde 20-30’u için kullanılabilir. Ancak dalga enerjisi bir yılın ortalama yüzde 90’ında kullanılabilir.

Halihazırda mevcut olan prototip, bugüne kadar bu tür enerjinin kullanılmasını engelleyen teknik sorunların büyük ölçüde üstesinden gelmiştir. Biraz daha geliştirilirse bu teknoloji sayesinde yepyeni bir ekonomik, temiz ve yenilenebilir enerji kaynağının avantajları insanlığa sunulacaktır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Okyanus Dalgasını Enerjiye Dönüştüren Sistem Geliştirildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google, 2030’da Suyun Yüzde 120’sini Yenileyeceğini Söyledi

Google, 2030’da Suyun Yüzde 120’sini Yenileyeceğini Söyledi: Google, şirketin 2030 yılına kadar veri merkezlerinde ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör