Rolls-Royce UltraFan Sistemi, Havacılıkta Bir Dünya Rekoru Kırdı!

blank
Rolls-Royce UltraFan Sistemi, Havacılıkta Bir Dünya Rekoru Kırdı!

İçerik: Rolls-Royce UltraFan Sistemi, Havacılıkta Bir Dünya Rekoru Kırdı!

Rolls-Royce UltraFan Sistemi, Havacılıkta Bir Dünya Rekoru Kırdı!:

Rolls-Royce, UltraFan® güç aktarımı ile havacılıkta yeni bir dünya rekoru kırdığını duyurdu.

Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarındaki Dahlewitz’de yapılan testte, UltraFan® güç aktarımının 87.000 beygir gücüne ve 64 megavatta ulaştığı, yani 89 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılamaya yettiği belirtildi. Bu testle birlikte yıl içinde teslim edilecek ve yapım aşamasında olan UltraFan gösterici motorunun UF001 için tasarlanan şanzıman konusunda önemli bir kilometre taşını tamamladığı belirtildi.

Dar veya geniş gövdeli uçaklar için ölçeklenebilir olan UltraFan, Rolls-Royce’un seyahati daha sürdürülebilir hale getirme misyonunun önemli bir parçasıdır. Gaz türbinleri, önümüzdeki yıllarda uzun mesafeli havacılığın bel kemiğini oluşturmaya devam edecek. UltraFan’ın verimliliği, geleneksel jet yakıtından daha maliyetli ancak daha sürdürülebilir yakıtlara kısa vadeli geçişte endüstri ekonomisinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Motorun ilk testi yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile yapılacak.

Rolls-Royce Güç Çekiş Sistemleri Alt Sistem Müdürü Dr. Holger Klinger şunları söyledi: “Bu rekor, UltraFan programımızın bu kritik bileşeninin performansını ve dayanıklılığını gösteren büyük bir zaferdir. Bu güç aktarma teknolojisi, yeni nesil Rolls-Royce jet motorlarının başarısının merkezinde yer alıyor. Rolls-Royce olarak mühendisliğin sınırlarını zorladığımızı görmekten gurur duyuyoruz.”

Güç Çekiş Sistemi (PGB), UltraFan motorunda kritik bir rol oynar ve çeşitli tahrik sistemlerinde mükemmele yakın verimlilik seviyeleri sağlamaya yardımcı olur. Planet dişli tasarımına sahip olan sistemde her ‘dişli’ bir Trent XWB motorunun gücünü tam gaz kapasitesinde tutabiliyor. Geliştirilen tasarım sayesinde ön fan düşük devirde çalışırken motorun arkasındaki türbin çok yüksek devirde çalışabilmektedir. Bu sayede UltraFan motoru son derece verimli hale geliyor ve birinci nesil Rolls-Royce Trent motorlarına göre yüzde 25 daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor.

Doğrulama, dayanıklılık ve güvenliğe odaklanan ilk prototip cer sistemi geliştirme testleri, 2017 yılında Dahlewitz’deki özel PGB test tesisinde başladı. Titiz test sürecinde, güç aktarma sistemi 650 saatten fazla teste tabi tutularak, Formula 1 organizasyonundaki 20 otomobilin tümüne eşdeğer gücü yönetme kabiliyetini kanıtladı.

Diğer yandan Power Traction System (PGB) ayrıca kalkış, tırmanma, kalkış, tırmanma gibi aşamalarla cer sisteminin uçuş halindeki bir uçağın kanadına etkisini simüle eden Attitude Rig düzeneği üzerinde testlere tabi tutulmaktadır. yüksek güç testine ek olarak eğim ve iniş.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rolls-Royce UltraFan Sistemi, Havacılıkta Bir Dünya Rekoru Kırdı!

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör