WhatsApp, İrlanda Tarafından 225 Milyon Euro Para Cezası Aldı

blank
WhatsApp, İrlanda Tarafından 225 Milyon Euro Para Cezası Aldı

İçerik: WhatsApp, İrlanda Tarafından 225 Milyon Euro Para Cezası Aldı

WhatsApp, İrlanda Tarafından 225 Milyon Euro Para Cezası Aldı:

İrlanda, mesajlaşma uygulamasının diğer Facebook şirketleriyle kişisel verileri paylaşma konusundaki şeffaflığına ilişkin bir soruşturmanın ardından Perşembe günü Facebook’un WhatsApp’ına 225 milyon Euro rekor bir para cezası verdi.

WhatsApp para cezasının “tamamen orantısız” olduğunu ve temyize gideceğini söyledi.

Avrupa Birliği içinde Facebook için önde gelen veri gizliliği düzenleyicisi olan İrlanda’nın Veri Gizliliği Komiseri (DPC), WhatsApp’ın 2018’de şeffaflıkla ilgili AB veri kurallarına uyup uymadığına ilişkin sorunları söyledi. İrlandalı düzenleyici bir açıklamada, WhatsApp ve diğer Facebook şirketleri arasındaki bilgilerin paylaşıldığını söyledi.

Bir WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada, söz konusu sorunların 2018’de yürürlükte olan politikalarla ilgili olduğunu söyledi.

Sözcü, “WhatsApp güvenli ve özel bir hizmet sunmayı taahhüt ediyor. Sağladığımız bilgilerin şeffaf ve kapsamlı olmasını sağlamak için çalıştık ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” Dedi. 2018’deki insanlar ve cezalar tamamen orantısız” dedi.

İrlanda’nın DPC’si, şirketin bölgesel merkezi Dublin’de olduğu için Facebook için veri gizliliği konusunda başı çekiyor.

DPC geçmişte diğer Avrupa düzenleyicileri tarafından teknoloji devlerini içeren kararlara varmanın çok uzun sürdüğü ve herhangi bir ihlal için onlara yeterince para cezası vermediği için eleştirilmişti.

İrlanda’nın Aralık 2018’de başlayan WhatsApp soruşturmasıyla ilgili geçici kararını paylaşmasının ardından sekiz Avrupa ülkesinden veri düzenleyicileri bir anlaşmazlık çözüm mekanizmasını tetikledi.

İrlandalı düzenleyici, Temmuz ayında Avrupa Veri Koruma Kurulu’nun bir toplantısında “DPC’nin içerdiği bir dizi faktör temelinde önerilen cezayı yeniden değerlendirmesini ve artırmasını gerektiren açık bir talimat” yayınladı.

“Bu yeniden değerlendirmenin ardından DPC, WhatsApp’a 225 milyon Euro para cezası verdi” dedi.

İrlandalı düzenleyici ayrıca, WhatsApp’ın “belirli bir dizi düzeltici önlem” alarak işlemesini uyumlu hale getirme emriyle birlikte bir kınama da getirdi.

İrlandalı düzenleyici, geçen yılın sonundan itibaren Facebook ve bağlı kuruluşları WhatsApp ve Instagram’a 14 büyük soruşturma açtı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: WhatsApp, İrlanda Tarafından 225 Milyon Euro Para Cezası Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör