Ankara Sivas Yüksek Hızlı Trenin Açılışı 7. Kez Ertelendi

blank
Ankara Sivas Yüksek Hızlı Trenin Açılışı 7. Kez Ertelendi

İçerik: Ankara Sivas Yüksek Hızlı Trenin Açılışı 7. Kez Ertelendi

Ankara Sivas Yüksek Hızlı Trenin Açılışı 7. Kez Ertelendi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün açılması planlanan Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının açılışı 7. kez ertelendi. Birleşik Taşımacılık İşçileri Sendikası (BTS), hattın tamamlanmadan hizmete girmesi nedeniyle kaza riski olduğu uyarısında bulunmuştu.

T24 yazarı Eray Görgülü’nün haberine göre TCDD, 13 yılında temeli atılan Ankara-Sivas YHT hattının 4 günde tamamlanamadığı gerekçesiyle Sivas Kongresi’nin yıl dönümü olan Eylül 2008’de açılış töreni planladı. yıllarında tamamlanmıştır. Tören, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taslak programına dahil edildi. Sivas Valisi Salih Ayhan ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de Çarşamba günü açılış öncesi Sivas Garı’nı ziyaret ederek son hazırlıkları yerinde inceledi.

Kaza riski uyarısı
Ancak açılışı altı kez ertelenen ve maliyeti 10 milyar TL’yi aşan Ankara-Sivas YHT hattının tamamlanamadığı yönünde eleştiriler geldi. BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir, trenin konvansiyonel hat (klasik tren hattı) üzerindeki Kayaş-Balıseyh istasyonları arasında saatte 60 kilometre hızla gidebileceğini ve bunun kaza riski oluşturacağını söyledi. Özdemir, henüz tamamlanmayan hemzemin geçitlerin de riskli olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı’nın taslak programında yer alan açılışın, ilgili uzmanların uyarıları ile son anda terk edildiği öğrenildi.

Krize dönüşmüştü
Ankara-Sivas YHT hattı yıllarca tamamlanamadığı için AKP içinde de krize dönüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yerel seçim mitingi için Şubat ayında gittiği Sivas’ta halka seslenerek, “Ulaştırma Bakanı da burada. Bakan Cahit Turhan’ı “Takip edip işini bitirmezse teşekkür ederim, hoşçakal” sözleriyle uyardı. Yedi ay sonra Erdoğan, Sivas’ta tekrar katıldığı bir programda Turhan’a hitaben, “Ona göre sizden aldığım sözü buraya ilettim. Tamam, sıkı tutacağız. Şimdi top benden çıktı. Sanırım sözünü yerine getirmezse, ona göre ipi daha farklı çekeriz” dedi. 29 Mart 2020’de Erdoğan tarafından görevden alınan Turhan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin görevden alınan ilk bakanı oldu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ankara Sivas Yüksek Hızlı Trenin Açılışı 7. Kez Ertelendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak. The Wall Street Journal, COVID-19’a karşı aşılanan Amazon depo …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör