Apple, iPhone’lara Rakip Olan RISC-V Yongalarıyla İlgileniyor

blank
Apple, iPhone'lara Rakip Olan RISC-V Yongalarıyla İlgileniyor

İçerik: Apple, iPhone’lara Rakip Olan RISC-V Yongalarıyla İlgileniyor

Apple, iPhone’lara Rakip Olan RISC-V Yongalarıyla İlgileniyor. Apple, iPhone’ları, iPad’leri ve daha yeni Mac’leri çalıştıran Arm tasarımlarıyla rekabet eden bir işlemci teknolojisi olan RISC-V’yi bilen bir programcı kiralamak istiyor. Şirketin ilgisi, Apple’ın Perşembe günü yayınladığı bir “RISC-V yüksek performanslı programcı” için bir iş ilanında ortaya çıktı.

Apple’ın teknoloji için planlarının tam olarak ne olduğu belli değil. Apple, yorum isteğine yanıt vermedi. Bir Apple ürününde destekleyici bir rol almak bile, teknolojilerini Arm veya Intel’in x86’sı gibi daha eski çip ailelerine bir alternatif olarak kurmak isteyen RISC-V müttefikleri için büyük bir zafer olacaktır. RISC-V’nin yaratıcılarından biri, ufuk açıcı işlemci tasarımcısı David Patterson’dur ve SiFive ve Esperanto Technologies gibi girişimler RISC-V tasarımlarını ticarileştirmektedir.

İş tanımı, Apple’ın planları hakkında bazı ayrıntılar sunar. Programcı, “yenilikçi RISC-V çözümlerini ve son teknoloji ürünü rutinleri uygulayan bir ekip üzerinde çalışacak. Bu, makine öğrenimi, görüntü algoritmaları, sinyal ve video işleme gibi şeyler için gerekli hesaplamayı desteklemektir” diyor iş tanımı.

İş, Mac’ler, iPhone’lar, Apple Saatleri ve Apple TV’ler gibi ürünlerde gömülü alt sistemler tasarlayan Apple’ın Vector and Numerics Group bünyesindedir. Bu, RISC-V kullanımının bir bilgi işlem cihazına güç sağlayan ana işlemcide değil, destekleyici donanımda gerçekleşeceğini gösterebilir.

SiFive çip tasarımı, Arm’a meydan okuyor ve Intel ittifakına yol açıyor. Yonga üreticileri, dev işlemci beyinleriyle yapay zekayı güçlendiriyor. RISC ödülü: Turing Ödülü bilgisayar çipi mucitlerine gidiyor
Apple, ilk olarak iPhone’lardaki A serisi modelleri ve geçen yıldan itibaren Mac’lerdeki Intel yongalarının yerini almaya başlayan M1’in yer aldığı şirket içi işlemcileri ile rekabetçi bir performans ve pil ömrü dengesi buldu. Bu Apple işlemcilerinin tümü, Arm’dan lisanslanan teknolojiyi, özellikle de yazılımın çipe komut vermek için kullandığı talimat seti mimarisini (ISA) kullanır.

RISC-V’nin şöhret iddialarından biri, Arm’ın aksine kullanımının ücretsiz olmasıdır. Bir diğeri, özel talimatlarla genişletilebilmesidir; bu, onu daha esnek hale getiren ancak bir RISC-V yongası için yazılmış yazılımın bir başkasında çalışmama riskini artıran bir seçenek. Ancak RISC-V çiplerini benimseyen herkesin hala bir tane tasarlaması veya sahip olan birinden bir tasarım alması gerekiyor.

Bir işlemci ailesinden diğerine geçiş büyük bir çiledir. Apple bunu yaparken çok fazla deneyim biriktirdi. Örneğin Apple’ın M serisi işlemcileri, Mac’leri çalıştıran dördüncü ailedir. Sayısız üçüncü taraf programcı da yazılımlarını yeni işlemci aileleri için yenilemek zorunda.

Yalnızca Apple’ın yazılımı, dış yazılımlara maruz kalmayan yalıtılmış bir alt sistemde çalışıyorsa, bu zorluk en aza indirilir. Teknoloji dünyasında bunlardan bolca var, örneğin bir arabanın motorunu çalıştıran yazılım.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, iPhone’lara Rakip Olan RISC-V Yongalarıyla İlgileniyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör