Apple, Netflix Tipi Uygulamalara Kayıt Bağlantısına İzin Verecek

blank
Apple, Netflix Tipi Uygulamalara Kayıt Bağlantısına İzin Verecek

İçerik: Apple, Netflix Tipi Uygulamalara Kayıt Bağlantısına İzin Verecek

Apple, Netflix Tipi Uygulamalara Kayıt Bağlantısına İzin Verecek. Apple ilk kez Netflix ve Spotify gibi uygulamaların, kullanıcıların yeni ve mevcut hesaplara kaydolup yönetebilecekleri bir web sitesine bağlanmasına izin verecek.

Apple, “okuyucu uygulamaları” dediği şeyde yapılan değişikliğin 2022’nin başından itibaren küresel olarak uygulanacağını söylüyor. Değişiklik, beş yıllık bir soruşturmayı kapatan Japonya Adil Ticaret Komisyonu (JFTC) ile kabul edildi. Anlaşma, şu anda ABD’de Apple’a açılan bir davaya konu olan oyunlardaki uygulama içi satın alımları etkilemiyor.

Şu anda, uygulama geliştiricilerinin Apple’ın uygulama içi satın alma sistemlerini kullanmaları gerekiyor ve genellikle kullanıcıları başka bir yerden içerik satın almaya yönlendiremezler. Bu, bazı uygulamaların yalnızca zaten başka bir yerde edinilmiş bir aboneliğiniz varsa çalıştığı ve kaydolabileceğiniz web sitelerine uygulama içi bağlantılar sunmadığı anlamına gelir.

Apple, anlaşmanın “okuyucu uygulamaları geliştiricilerinin, kullanıcıların gizliliklerini korurken ve güvenlerini korurken uygulamalarını ve hizmetlerini kurmalarını ve yönetmelerini kolaylaştırmasına yardımcı olacağını” söyledi. Apple şu anda uygulama içi satın alımlarda %15 ila %30 arasında bir komisyon alıyor – App mağazası, firmanın “hizmetler” segmentinden elde ettiği yaklaşık 54 milyar dolara (39 milyar sterlin) önemli bir katkıda bulunuyor.

JFTC, soruşturmasının ana hatlarını çizerek, anlaşmanın “okuyucu uygulamalarını” kapsadığını söyledi. Apple, bunun önceden satın alınmış içerik sağlayan uygulamaları veya “dijital dergiler, gazeteler, kitaplar, ses, müzik ve video” aboneliklerini içereceğini söylüyor.

Ancak değişiklikler, App Store kurallarının şu anda Fortnite geliştiricisi Epic Games ile yüksek profilli bir ABD yasal anlaşmazlığının konusu olduğu oyunları kapsamıyor. En son haberlere tepki gösteren Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, Apple’ı “böl ve yönet” stratejisine teşebbüs etmekle suçladı.


Apple, App Store’u nasıl çalıştırdığı konusunda başka yasal zorluklarla karşı karşıya. Salı günü, Güney Kore Ulusal Meclisi, onaylandıktan sonra Apple ve Google’ın uygulamalardan yalnızca uygulama içi ödeme sistemlerini kullanmasını istemesini engelleyecek bir yasa tasarısını onayladı.

Apple daha önce faturanın diğer sorunların yanı sıra “diğer kaynaklardan dijital ürünler satın alan kullanıcıları dolandırıcılık riskine sokacağını” söylemişti. Perşembe günü, uygulama içi satın alma sisteminin gerekli kullanımı konusunda Hindistan’daki firmaya karşı başka bir dava açıldı.

Reuters’e göre dosyalamada, “%30’luk komisyonun varlığı, bazı uygulama geliştiricilerinin piyasaya asla giremeyeceği anlamına geliyor… bu da tüketicilere zarar verebilir” dedi. Apple ayrıca Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin App Store bağlantılı rekabet incelemesiyle karşı karşıya.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Netflix Tipi Uygulamalara Kayıt Bağlantısına İzin Verecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör