Banksy, NFT Dolandırıcılığından Önce Uyarılmıştı

blank
Banksy, NFT Dolandırıcılığından Önce Uyarılmıştı

İçerik: Banksy, NFT Dolandırıcılığından Önce Uyarılmıştı

Banksy, NFT Dolandırıcılığından Önce Uyarılmıştı. Sanatçı Banksy’nin ekibi, bir bilgisayar korsanının bir hayranını 336.000 $ (242.000 £) dolandırmadan yedi gün önce web sitesinde güvenlik açığı olduğu konusunda uyarıldı.

Salı günü, Banksy’nin resmi web sitesinde, dünyaca ünlü grafiti sanatçısının ilk NFT’si (değişmeyen token) olarak bir sanat eserinin reklamı yapıldı. Bir İngiliz koleksiyoncu, sahte olduğunu anlamadan önce onu satın almak için müzayedeyi kazandı.

Bir siber güvenlik uzmanı, Banksy’yi web sitesinin saldırıya uğrayabileceği konusunda uyardı, ancak göz ardı edildi. NFT’ler ile sanat eserleri, satın alınabilen ve satılabilen bir dijital sahiplik sertifikası oluşturmak için “tokenize edilebilir”.

Genellikle alıcıya gerçek sanat eserini veya telif hakkını vermezler. ABD’den profesyonel bir etik hacker ve güvenlik danışmanlığı Palisade’nin kurucusu olan Sam Curry, sitenin sosyal ağ Discord’da bir zayıflığa sahip olabileceğini ilk kez geçen ay duyduğunu söyledi.

“Bir güvenlik forumundaydım ve birden fazla kişi siteye bağlantı gönderiyordu. Birini tıkladım ve hemen savunmasız olduğunu gördüm, bu yüzden başka birinin olup olmadığından emin olmadığım için e-posta yoluyla Banksy’nin ekibine ulaştım.

“E-postayla yanıt vermediler, bu yüzden Instagram’ları da dahil olmak üzere onlarla iletişim kurmanın birkaç yolunu denedim, ancak hiçbir zaman yanıt alamadım.”

Bay Curry’nin ilk olarak rekt.news tarafından bildirilen açıklaması, başlangıçta 25 Ağustos’ta e-posta ile yapıldı. BBC’ye e-posta dizisi gösterildi ve birkaç kez Banksy’nin ekibiyle iletişim kurmaya çalıştı, ancak yanıt alamadı.

Banksy, eski dükkanın istediği fiyata 200 bin sterlin ekledi. Sahte Banksy NFT, sanatçının web sitesi aracılığıyla satıldı. Banksy’nin ‘Büyük İngiliz Püskürtme’ için bir rehber. Bay Curry, şimdi düzeltilen web sitesi hatasının “web sitesinde rastgele dosyalar oluşturmanıza ve kendi sayfalarınızı ve içeriğinizi yayınlamanıza izin verdiğini” söylüyor.

‘Banksy.co.uk/NFT’ adlı yeni sayfa, müzayededen kısa bir süre sonra silindi ve Banksy’nin ekibi şunları söyledi: “Hiçbir Banksy NFT müzayedesinin sanatçıyla hiçbir şekilde veya biçimde bağlantısı yoktur”. Müzayedeyi kazanan İngiliz, önde gelen bir NFT koleksiyoncusu ve Twitter’da Pranksy olarak bilinen Banksy hayranı.

Yaklaşık 340.000 dolarlık kripto para biriminden dolandırıldığında kendini “yanmış” hissettiğini, ancak bilgisayar korsanının günün sonunda açıklanamaz bir şekilde paranın çoğunu kendisine iade etmesiyle rahatladığını söyledi.

Bu haftanın başlarında şunları söyledi: “Sanırım saldırının basında yer alması ve bilgisayar korsanlarının kimliğini potansiyel olarak keşfetmem onu ​​geri ödemeye itti.”

İşlem ücreti iade edilmediği için cebinden yaklaşık 5.000 dolar çıktığını söyledi. Banksy’nin dublörü mü?
Tuhaf hikaye, bazılarının olayın bir çeşit Banksy dublörü olabileceği konusunda spekülasyon yapmasına neden oldu. Ancak Bournemouth Sanat Üniversitesi’nin müdürü ve rektör yardımcısı olan Banksy uzmanı Prof Paul Gough, zamanlamanın, sanat tarzının ve kurgunun birbirine uymadığını söylüyor.

“Bunu bir Banksy şakası olarak görmüyorum. Benim için zamanlama doğru çalışmıyor, bağlam uygun gelmiyor. Doğu Anglia’da 10 siteyi bombaladığı ve söndürdüğü ‘Püskürtme’ gösterisini yeni yaptı. sosyal medyada bununla ilgili bir video. “Bu oldukça önemli bir numara ve çok profesyonel bir ekip tarafından çok fazla organizasyon gerektiriyor, bu yüzden zamanlamanın bundan hemen sonra burada olacağını düşünmüyorum.”

Prof Gough ayrıca, sanat eseri stilinin kendisinin Banksy’nin ikonik sprey boya şablon stilinden büyük bir ayrılma olacağını söylüyor. Bazıları, hack’i Banksy’nin canlı bir müzayedede bir sanat eserini parçaladığı rezil dublörle karşılaştırdı.

Banksy’nin Balonlu Kızı, tuval gizli bir parçalayıcıdan geçtikten sonra.
Prof Gough, NFT satışının çok farklı olduğunu söylüyor. “Müzayede evinde bir tiyatro unsuru var. Binlerce, nihayetinde milyonlarca insanın önünde yapılan muhteşem bir eşek şakasıydı ama ben bunu aynı şekilde görmüyorum.” Banksy koleksiyoncusu John Brandler aynı fikirde, ancak farklı bir nedenden dolayı: “Banksy’nin gösterileri kötü niyetli değil ve insanlara zarar vermiyor” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Banksy, NFT Dolandırıcılığından Önce Uyarılmıştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak. The Wall Street Journal, COVID-19’a karşı aşılanan Amazon depo …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör