Facebook’tan, AI’nın Yanlış Etiketleme Olayı İçin Açıklama

blank
Facebook'tan, AI'nın Yanlış Etiketleme Olayı İçin Açıklama

İçerik: Facebook’tan, AI’nın Yanlış Etiketleme Olayı İçin Açıklama

Facebook’tan, AI’nın Yanlış Etiketleme Olayı İçin Açıklama. Facebook, yapay zekasının Siyah erkeklerin bir videosunu “primatlar” etiketiyle yanlış etiketlediği ve tekrar olmasını önlemek için incelediği “kabul edilemez bir hata” olarak nitelendirdiği bir olay için özür diliyor. New York Times tarafından bildirildiği üzere, Birleşik Krallık’taki tabloid Daily Mail tarafından 27 Haziran’da yayınlanan bir videoyu izleyen kullanıcılar, “Primatlar hakkında video izlemeye devam etmek” isteyip istemediklerini soran bir otomatik uyarı aldı.

Bir sözcü Cumartesi günü The Verge’e gönderdiği bir e-postada, Facebook’un neler olduğunu anladığı anda tüm konu önerisi özelliğini devre dışı bıraktığını söyledi.

Sözcü, “Bu açıkça kabul edilemez bir hataydı” dedi. Sözcü, davranışın tekrar olmasını önlemek için şirketin nedenini araştırdığını da sözlerine ekledi. “Daha önce de söylediğimiz gibi, yapay zekamızda iyileştirmeler yapmış olsak da, bunun mükemmel olmadığını biliyoruz ve yapacak daha çok ilerlememiz var. Bu saldırgan tavsiyeleri görmüş olabilecek herkesten özür dileriz.”

Olay, cinsiyet veya ırk önyargısı gösteren yapay zeka araçlarının en son örneğidir ve yüz tanıma araçlarının belirli bir renkli insanları yanlış tanımlama sorununa sahip olduğu gösterilmiştir.

2015 yılında Google, Fotoğraflar uygulamasının Siyahilerin fotoğraflarını “goriller” olarak etiketlemesinden dolayı özür diledi. Geçen yıl Facebook, AI kullanılarak eğitilen algoritmalarının – Facebook’un sahibi olduğu Instagram da dahil olmak üzere – ırksal olarak önyargılı olup olmadığını araştırdığını söyledi.

Nisan ayında ABD Federal Ticaret Komisyonu, “rahatsız edici” ırk ve cinsiyet önyargıları sergileyen AI araçlarının kredi, konut veya istihdam için karar verme süreçlerinde kullanılmaları halinde tüketici koruma yasalarını ihlal edebileceği konusunda uyardı. FTC gizlilik avukatı Elisa Jillson, ajansın web sitesinde bir gönderide “Kendinizi sorumlu tutun veya FTC’nin sizin için yapmasına hazır olun” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook’tan, AI’nın Yanlış Etiketleme Olayı İçin Açıklama

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör