TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları Başladı

blank
TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları Başladı

İçerik: TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları Başladı

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları Başladı. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 4 yıldır düzenlenen Teknoloji Yarışmaları, bu yıl 35 farklı kategoride binlerce gencin katılımıyla düzenleniyor. Elektrikli Araçlardan İnsansız Hava Araçlarına, Roketlerden Otonom Sistemlere, Model Uydulardan Sualtı Sistemlerine teknolojinin her alanında düzenlenen yarışmalara katılan binlerce genç de hayallerini gerçekleştirmek için yarışıyor.

Çevre Dostu Elektrikli Araçlar Final Yarışı 4-5 Eylül’de Körfez’de Yapılacak
Körfez Yarış Pisti’nde büyük bir heyecanla devam eden Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve bu yıl ilki düzenlenen Lise Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda takımlar 4-5 Eylül tarihlerinde yapılacak final yarışları için yarışıyor. İklim değişikliği ile çok daha önemli hale gelen fosil yakıtlar yerine; Elektrikli ve hidrojenle çalışan araç teknolojisi konusunda bilgi ve deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmalarda en az enerji tüketen araçlar final yarışmaları ile zirveye ulaşacak. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, tasarımından teknik donanımına kadar gençlerin hazırladığı elektrikli araçlar, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda çevreci olmak için yarışıyor. Otomotiv sektöründe alternatif ve temiz enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmeyi ve alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen yarışmada takımlar, 4-5 Eylül tarihlerinde Körfez Yarış Pisti’nde final yarışları yapacak. dinamik test sürüşleri ve teknik kontrollerden sonra.

Tuz Gölü’nde Ateşe Hazır Roketler
Gençlerin hayallerini göklere taşıyan, uzay ve teknoloji alanında ülkemizin gelişimine katkı sağlayan Roket Yarışması heyecanı Aksaray Tuz Gölü’nde devam ediyor. Yarışma kapsamında takımlar Lise, Orta İrtifa, Yüksek İrtifa ve Zorlu Görev olmak üzere dört farklı kategoride kıyasıya mücadele etmeye hazırlanıyor. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yönetiminde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Roket Yarışması, tasarımdan üretime, entegrasyondan atışa hazırlık, atışa kadar her aşamadan sorumlu gençler şampiyonluk için roketleri. Geleceğe yönelik hazırlanan roketlerle her kategoride sınırları zorlayan yarışmalar, 12 Eylül’de Tuz Gölü’nde sona erecek.

Bursa’da Yarışacak Gün Sayan İnsansız Hava Araçları
Ülkemizi yetenekli öğrencilerin buluşma noktası haline getiren TEKNOFEST, İHA Yarışmaları ile öğrencileri İnsansız Hava Aracı teknolojilerine yönlendirerek bilimsel ve teknik çalışmalar yapmaya teşvik etmektedir. TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında BAYKAR tarafından düzenlenen İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Mücadele Yarışması’nda takımlar Sabit Kanat ve Döner Kanat olmak üzere iki kategoride mücadele edecek. Yarışma kapsamında İHA’lar arasında kontrollü bir ortamda hava-hava muharebe senaryosu oluşturularak gençlerin bu alanda deneyim kazanarak becerilerini geliştirmeleri hedefleniyor. Sanal manevra kabiliyetinin önemli olduğu yarışmada takımlar mümkün olduğu kadar çok kez rakip İHA’lara başarılı bir şekilde kilitlenmeli ve agresif manevralar yaparak kilitlenmekten kaçınmalıdır. TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek olan Dövüş İHA Yarışması, 6-9 Eylül tarihlerinde Bursa Yunuseli Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında altıncısı düzenlenecek olan Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması ve Liselerarası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması için geri sayım başladı. , ikinci kez düzenlenecek. Döner Kanat, Sabit Kanat ve Serbest Görev olmak üzere üç farklı kategoride gerçekleştirilecek yarışmada takımların iki farklı uçuş görevini yerine getirmesi bekleniyor. Ekiplerin uçaklarının manevra kabiliyetleri test ediliyor ve önceden belirlenen alanda belirli bir ağırlıktaki yükü bırakmaları gerekiyor. İHA’lar hakkında farkındalığı artırmak ve yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izlemek ve katkıda bulunmak, katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmalar, 13-18 Eylül tarihleri ​​arasında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Sürücüsüz Araçlar Piste Çekilecek
TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN tarafından düzenlenen Robotaksi-Yolcu Otonom Araç Yarışması 13-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Geleceğin otonom araç teknolojilerinin geliştirilmesini sağlamak için Orijinal Araç ve Hazır Araç kategorisinde yarışacak takımlar, ürettikleri araçların yazılımlarını kendi fikirleriyle tamamlayacak ve Türkiye’de heyecan dolu maceraya ortak olacaklar. Bilişim Vadisi. Yarışmaya katılan “Robotaksiler”, tam ölçekli kentsel trafik durumunu yansıtan bir parkurda çalışacak. Aracın görevi, sabit bir noktadan başlayıp bir bitiş/durma noktasında biten, tipik bir şehir taksisine benzer bir şehir rotasında seyahat etmektir. Yolcu alma, yolcu indirme, otoparka ulaşma, düzgün park etme ve doğru rotayı izleme görevlerini yerine getiren ekipler başarılı sayılacaktır.

Uydu ve Uzay Teknolojilerine Yolculuk Başlıyor
Uydu ve uzay projesinin tasarımından göreve başlamasına kadar geçen süreci gençlere deneyimleme fırsatı sunan Model Uydu Yarışması’nın uçuş etapları, 14-17 Eylül tarihlerinde Aksaray’da kıyasıya bir mücadeleye sahne olacak. Tuz Gölü. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜRKSAT başkanlığında düzenlenen Model Uydu Yarışması, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine teorik bilgileri pratiğe dönüştürme ve disiplinler arası çalışma becerisi kazandırmayı amaçlıyor. Mühendislik alanında lisans ve yüksek lisans öğrencilerine teorik bilgileri pratiğe dönüştürme fırsatı sunan yarışmada, katılımcılar farklı disiplinlerde çalışma becerisi kazanacaklar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör