Virgin Galactic, Branson Uçuşu ‘Kazası’ Nedeniyle İniş Yaptı

blank
Virgin Galactic, Branson Uçuşu 'Kazası' Nedeniyle İniş Yaptı

İçerik: Virgin Galactic, Branson Uçuşu ‘Kazası’ Nedeniyle İniş Yaptı

Virgin Galactic, Branson Uçuşu ‘Kazası’ Nedeniyle İniş Yaptı. ABD Federal Havacılık İdaresi, Sir Richard Branson’ın son uzay uçuşunun gökyüzüne tırmanışı sırasında rotasından nasıl saptığını araştırırken Virgin Galactic misyonlarını durdurdu.

İngiliz milyarder, 11 Temmuz’da roket uçağıyla 86km irtifaya çıkarak ömür boyu hırsını gerçekleştirdi. Ancak New Yorker dergisi, aracın önceden kararlaştırılan hava sahasının dışında bir süre boyunca nasıl uçtuğunu ortaya çıkardı.

Sir Richard’ın şirketi New Yorker’ın olaylarla ilgili açıklamasına itiraz etti. Sir Richard’ı havaya taşıyan Unity veya SpaceShipTwo olarak bilinen roket uçağı güvenli bir şekilde indi.

Kısa bir açıklamada, FAA, “New Mexico, Spaceport America’da meydana gelen 11 Temmuz SpaceShipTwo kazasının soruşturmasını denetlediğini söyledi. “Virgin Galactic, FAA nihai aksilik soruşturma raporunu onaylayana veya aksilikle ilgili konuların kamu güvenliğini etkilemediğini belirleyene kadar SpaceShipTwo aracını uçuşa geri döndüremez” diye ekledi.

FAA duyurusuna yanıt olarak Virgin Galactic, BBC’ye havacılık yönetimiyle tam işbirliği yaptığını söyledi. Bu tür sorunları çok ciddiye aldığını ve gelecekteki görevlerde yörünge sapmalarının nasıl önleneceğini belirlemek için çalıştığını söyledi.

Perşembe günü, şirketin bir sonraki Unity uçuşunun ayrıntılarını açıkladığını gördü – İtalyan Hava Kuvvetleri için bir araştırma gezisi. Bu, Eylül sonu veya Ekim başı olarak planlanmıştı, ancak şimdi FAA soruşturmasının sonuçlarını beklemek zorunda.

New Yorker makalesi, Sir Richard’ın ücret ödeyen yolcuları Dünya atmosferinin üzerine çıkarabilecek bir roket uçağı geliştirme konusundaki yaklaşık yirmi yıllık çabası hakkında bir kitap yazan Nicholas Schmidle tarafından kaleme alındı.

Bay Schmidle’ın dergi öyküsü, 11 Temmuz uçuşundaki pilotların – Sir Richard ve diğer üç şirket çalışanının arkalarında oturduğu – roketle çalışan yükselişlerinin rota dışı yörüngesi hakkında kokpit uyarıları aldıklarını söyledi.

Düzeltilmeden bırakılırsa, irtifaya planlanandan daha sığ olan bu tırmanış, Unity’nin süzülerek Dünya’ya geri inerken iniş yerine ulaşamamasına neden olabilirdi. Bay Schmidle, kokpit uyarıları için şirket protokollerinin normalde pilotların yükselişi iptal etmesine yol açacağını, ancak bunun yerine bastıklarını iddia ediyor.

Virgin Galactic Perşembe günü erken saatlerde New Yorker’ın makalesinde “yanlış tanımlamalar” olarak nitelendirdiği şeyleri reddetmişti.
Şirket, pilotlarının yüksek irtifada beklenmedik rüzgarlarla karşılaştıklarını ve güvenli bir şekilde uzaya tırmanıp Dünya’ya dönmek için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

Bir şirket sözcüsü BBC’ye verdiği demeçte, “Uçuşun nihai yörüngesi ilk planımızdan sapsa da, Unity’nin uzaya başarılı bir şekilde ulaşmasını ve New Mexico’daki uzay limanımıza güvenli bir şekilde inmesini sağlayan kontrollü ve kasıtlı bir uçuş yoluydu.”

“Yoldaki bu değişiklik nedeniyle hiçbir zaman yolcular ve mürettebat tehlikeye atılmadı ve gemi hiçbir zaman herhangi bir nüfus merkezinin üzerine çıkmadı veya halka tehlike oluşturmadı.” Sözcü, FAA temsilcilerinin uçuş sırasında ve uçuş sonrası bilgilendirmelerde yer kontrol odasında bulunduğunu söyledi.

New Yorker dergisi BBC’ye o gün olanlar hakkında yaptığı açıklamanın arkasında durduğunu söyledi. Unity’nin bir sonraki görevinin şimdi ne zaman gerçekleşeceği, herkesin tahminidir. Bu, üç İtalyan vatandaşı – İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Walter Villadei ve Angelo Landolfi; ve İtalyan ulusal araştırma konseyi mühendisi Pantaleone Carlucci.

Adamlar uçuş sırasında ve özellikle Unity’nin tırmanışının zirvesinde yaşayacakları birkaç dakikalık ağırlıksızlık sırasında 13 bilimsel deney yapmayı planlıyorlar. Plana göre, İtalyanlar roket uçağının arkasında Virgin Galactic’in baş astronot eğitmeni Beth Moses tarafından denetlenecek. Olursa ve gerçekleştiğinde, uçuş onun uzayın kenarına üçüncü uçuşu olacak.

Roket uçağının önündeki Virgin Galactic pilotları, Michael Masucci ve CJ Sturckow olarak belirlendi. Masucci, şirketin baş pilotu David Mackay ile birlikte 11 Temmuz görevinin kokpitindeydi. Bu sonraki görevden sonra Virgin Galactic’in hem Unity hem de Eve olarak bilinen taşıyıcı/fırlatma uçağı için uzun bir bakım ve yükseltme dönemine girmesi bekleniyor.

Program son FAA yasağı tarafından kesintiye uğramazsa, bu araçların gelecek yılın ortasına kadar uzay görevlerine devam etmesi bekleniyor. Şirket, muhtemelen 2022’nin ikinci yarısında, tam ticari hizmet başlamadan önce bir test daha yapılacağını söyledi. Birkaç yıl önce yaklaşık 600 kişi, 200.000-250.000 ABD Doları tutarındaki koltuk biletleri satın almak için mevduat yatırdı. Bilet satışları, koltuk başına 450.000$’dan (325.000 £) başlayan fiyatlarla geçen ay yeniden başladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Virgin Galactic, Branson Uçuşu ‘Kazası’ Nedeniyle İniş Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör