ATMACA Gemisavar Füzesi Türk Deniz Kuvvetlerine Güç Katacak

blank
ATMACA Gemisavar Füzesi Türk Deniz Kuvvetlerine Güç Katacak

İçerik: ATMACA Gemisavar Füzesi Türk Deniz Kuvvetlerine Güç Katacak

ATMACA Gemisavar Füzesi Türk Deniz Kuvvetlerine Güç Katacak:

Roketsan tarafından geliştirilen ve günümüz teknolojisinin kazanımlarını bünyesinde barındıran ATMACA Gemisavar Füzesi, atış testinde hedefi başarıyla imha ettikten sonra envantere girmeye hazır. Modern donanma platformlarını uzun menzil, düşük iz ve yüksek hedef doğruluğu ile güçlendirecek olan ATMACA’nın 2021 yılının ikinci yarısında Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.

2016 yılında ilk uçuş testi gerçekleştirilen ATMACA, geliştirme sürecinde yangın testlerini başarıyla tamamladı. 29 Ekim 2018 tarihinde seri üretim sözleşmesi imzalanan ATMACA’nın ilk atış testi Kasım 2019’da TCG Kınalıada’dan gerçekleştirildi. Son olarak ATMACA, Haziran ayında canlı harp başlığı konfigürasyonu ile gerçekleştirilen testte hedefi başarıyla imha etti. 2021. Ürün kalifikasyon testleri başarıyla tamamlanan ATMACA, seri üretime hazır hale getirilmiş olup yakın zamanda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alacaktır.

Her türlü hava koşulunda kullanılabilen modern bir güdümlü füze olan ATMACA, karşı önlemlere dayanıklı; Hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptali özelliklerini içerir. Ayrıca gelişmiş görev planlama sistemi (3D yönlendirme) sayesinde sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabilmektedir. Global Konumlandırma Sistemi, Atalet Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanan ATMACA, aktif radar arayıcısını kullanarak hedefini yüksek doğrulukla bulmaktadır.

220 kilometreyi aşan menzili ile ATMACA, görüş alanının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’lar; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yeteneklerinin arkasında gelişmiş ve modern veri bağlantısı vardır. Ayrıca görev profilini sunabilen sistemde; Ayrıca hedefi zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateşlemenin operasyonel modları da vardır.

ATMACA, yapısal tasarımıyla da fark yaratıyor. Güdümlü füze, gelişen teknolojiler doğrultusunda ağırlığını azaltmak ve yapısal gücünü artırmak amacıyla kompozit malzeme teknolojileri kullanılarak tasarlanmış ve füze üretiminde bu teknolojilerden maksimum düzeyde yararlanılmıştır.

Roketsan, önümüzdeki dönemde ATMACA’nın Kızılötesi Arayıcı ve Çift Arayıcı gibi ekipmanlarla donatılmış versiyonları ile yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyor. Öte yandan denizaltılardan fırlatılabilen versiyonlar ve dikey fırlatma sistemleri ile platform çeşitliliği artırılacak. Roketsan, ATMACA’nın yüksek vatandaşlık oranını önümüzdeki dönemde daha da artırmak ve böylece dışa bağımlılığı en aza indirmek için yüksek motivasyonla çalışmalarına devam etmektedir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ATMACA Gemisavar Füzesi Türk Deniz Kuvvetlerine Güç Katacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör