Hyundai Hydrogen Vision 2040 Projesi Yayınlandı

blank
Hyundai Hydrogen Vision 2040 Projesi Yayınlandı

İçerik: Hyundai Hydrogen Vision 2040 Projesi Yayınlandı

Hyundai Hydrogen Vision 2040 Projesi Yayınlandı:

Verimsizlik ve kirlilik gibi sorunlarına rağmen, Hyundai hidrojene büyük önem veriyor. Şirket, yeni nesil yakıt hücresi teknolojisini içeren Hydrogen Vision 2040 adlı yeni bir stratejiyi açıkladı ve yeni konsept araçları arasında kamyonlar, treyler dronları ve yeni ortağı Rimac ile birlikte geliştirilen 650 beygir gücünde hibrit yakıt hücreli spor otomobil yer alıyor.

Hyundai’ye göre en ilgi çekici hidrojen ürünü, kabinsiz “tamamen otonom olarak çalışabilen hidrojenle çalışan bir konteyner taşıma sistemi” olan yakıt hücresi Trailer Drone’dur. Modüler yakıt hücreli “e-Bogie” tekerlek alt şasisi ile güçlendirilen araç, “mevcut konteyner taşıma sistemiyle karşılaştırılabilir” bir H2 deposuyla 1.000 km’ye kadar seyahat edebiliyor. Römorkun kendisi, otonom sürüş için gereken sensörleri ve bilgisayarları içerecek.

blank

E-Bojiler bağımsız olarak çalışabilir veya bir Treyler Uçağı oluşturmak için çiftler halinde kullanılabilir. Her boji bağımsız olarak dönebilir, bu da treyleri dar sokaklarda normal bir yarıya göre daha manevra kabiliyetine sahip kılar. Verimliliği artırmak için otoyoldaki takımlarda da çalışabilirler. Varışta, e-Bojiler bir sonraki göreve giderken treyler, trafo tarzı ayaklar üzerine kaldırarak kendini otomatik olarak boşaltabiliyordu. Treylerler üç konteynere bile bölünebilir, bu da yolculuğun büyük bir kısmını birbirine bağlar ve ardından nihai varış noktasına bağımsız e-Bojilere ayrılır.

blank

Otomobil üreticisi aynı zamanda tüketici teknolojisiyle de ilgileniyor ve Rimac ile işbirliği içinde geliştirilen Vision FK konsepti adlı 670 beygir gücünde hidrojen eklentili hibrit spor otomobili ortaya çıkarıyor. Hyundai’nin büyük bir pil takımıyla eşleştirilmiş yeni nesil yakıt hücresi teknolojisi tarafından destekleniyor. Bu nedenle, ekstra menzil için prize takılabilir veya hidrojenle çalıştırılabilir. Bir yakıt hücresi pili doğrudan şarj edebildiğinden (veya dört bağımsız motora güç sağladığından), işlem gazla çalışan hibrit bir arabadan biraz daha basit olacaktır.

Hyundai, bir şarjla yaklaşık 600 km (372 mil) gidebileceğini ve sadece beş dakika içinde yeniden yakıt ikmali yapılabileceğini söyledi – pil şarj süresini hesaba katmadan. Şu anki haliyle, bu sadece bir konsept ve Hyundai’nin onu üretime sokmak için somut bir planı yok.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hyundai Hydrogen Vision 2040 Projesi Yayınlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör