NASA, Mars Gezicisinin İlk Örneğini Topladığını Söyledi

blank
NASA, Mars Gezicisinin İlk Örneğini Topladığını Söyledi

İçerik: NASA, Mars Gezicisinin İlk Örneğini Topladığını Söyledi

NASA, Mars Gezicisinin İlk Örneğini Topladığını Söyledi:

Başlangıçta bir kaya örneğini yakalayamayan NASA, Perseverance’ın ikinci denemesinde başarılı olduğunu onayladı. CNET’in bildirdiğine göre, uzay ajansı kurşun kalem genişliğindeki pas renkli kaya çekirdeğinin gezicinin numune tüpü tüpünde güvenli bir şekilde tutulduğunu, işlenmeye ve Dünya’ya geri gönderilmeye hazır olduğunu doğruladı.

NASA başlangıçta ilk örneği geçen ay yakaladığını düşündükten sonra, sonraki bir kontrol örnek tüpünün boş olduğunu gösterdi. Bu, bilim adamlarının kayanın nereye gitmiş olabileceğini merak etmesiyle gizemli bir şey yarattı. Sonunda NASA, toplamaya çalıştığı numunenin aslında toplanamayacak kadar tozlu olduğunu belirledi. JPL mühendisleri o sırada “Donanım komuta edildiği gibi yapıldı, ancak kaya bu sefer işbirliği yapmadı” dedi.

Bu sefer, NASA kendini aşamadı. Operasyondan kısa bir süre sonra 1 Eylül’de çekilen fotoğraflar toplayıcıdaki kayayı açıkça gösterirken, NASA bunun başarıyla saklandığından “ekstra emin” olmak istedi. Matkap ucunu vurmak (ve numuneyi almak) için yapılan bir operasyonun ardından yeni görüntüler alındı, ancak güneşin konumu kayayı görmeyi zorlaştırdı.

Ancak bu Cumartesi, güneş işbirliği yaptı ve içerideki örnek açıkça görülüyor. Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Steven’a göre, görüntüler yakındaki bir numune bölümündeki bir öğütme noktasının daha önceki fotoğraflarıyla eşleşiyor ve bu da, olivin ve sudan çökelmiş olabilecek diğer minerallerle birlikte demirin varlığını gösterebilen pas renginde, muhtemelen tortul bir kayayı ortaya çıkarıyor. Ruff (YouTube kanalı Mars Guy aracılığıyla).

Şimdi, Azim, numuneyi Mars yüzeyinde bir yerde işlemeli, mühürlemeli ve nihayetinde depolamalıdır. Daha sonra işlemi tekrarlayacak ve mümkün olduğu kadar çok numune toplayacak ve bunları yüzeye dağılmış halde bırakacaktır. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu tüpleri toplamak ve onları Dünya’ya bağlı bir rokete yerleştirmek için Jezero Krateri yakınlarındaki aynı yere bir Marslı iniş aracı ve örnek toplama gezici gönderecek.

Tek zorluk, söz konusu rover ve roketin henüz inşa edilmemiş olması ve bitmiş bir tasarıma sahip olmamasıdır. Bununla birlikte, dahil olan ajanslar, 2026’ya kadar Mars’a fırlatmayı ve 2028’e kadar oraya varmayı planlıyorlar. 2031’e kadar numune almayı beklemiyorlar ve şunu söylemek yeterli, Azim projesinin tüm bu aşamaları çok büyük bir zorluk olacak. .

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Mars Gezicisinin İlk Örneğini Topladığını Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör