SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi TSK Envanterine Girdi

blank
SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi TSK Envanterine Girdi

İçerik: SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi TSK Envanterine Girdi

SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi TSK Envanterine Girdi:

Roketsan tarafından geliştirilen yeni nesil Kısa Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi SUNGUR Silah Sistemi’nin 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine eklenmesi hedefleniyor.

Muharebe alanı ve arka alandaki hareketli ve sabit birim ve tesislerin alçak irtifa, kısa menzilli hava savunmasını sağlayacak olan SUNGUR, atış testlerinde yüksek hızlı hava hedefini maksimum menzil ve irtifada tam isabetle imha etmeyi başardı. Devredilen birimlere mobilize eleman olarak kolaylıkla destek sağlayabilecek olan sistemin seri üretim hattının kalifikasyon süreci devam ederken, yer testleri ve uçuş testlerinin yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.

Sistemde kullanılan 8 kilometre menzilli hava savunma füzesi, SUNGUR’u benzerlerinden ayıran en önemli özellik olarak öne çıkıyor. Füze sistemi, Görüntüleme Kızılötesi Arayıcı (IIR) teknolojisi ile isabet isabetliliğini artırırken, envanterde bulunan benzer sisteme göre daha yüksek patlayıcı güce sahip harp başlığı ile hava hedeflerini imha etmede de önemli bir avantaja sahiptir. . Yine muadillerine göre daha uzun menzilde daha etkili olmasını sağlayan sevk sistemi ve atış yapmadan önce kullanıcının hedefi uzak mesafeden tespit edip görmesini sağlayan nişangahların kullanımı atış hızını artıran diğer teknolojilerdir. füzenin etkinliği ve isabet olasılığı.

Güncellemeye imkan veren Dost-Düşman Tanıma (IFF) Sistemine sahip olan SUNGUR, atış öncesi hedefe kilitlenebilme ve ateş-unut-unutabilme özelliği ile de kullanıcıya çeşitli avantajlar sunmaktadır. Hava Savunma Erken İhbar ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS-6) ile entegre olabilen SUNGUR, bu sayede muharebe sahasındaki diğer birimlerle tam entegre bir görev gerçekleştirebiliyor.

Deniz ve hava platformları ile entegrasyonu çalışmaları devam eden füze sistemi, TSK’nın acil ihtiyaçları çerçevesinde kara platformu olarak Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç VURAN’a 3 ay gibi kısa bir sürede entegre edildi. Yüksek manevra kabiliyeti ile benzerlerinden ayrılan SUNGUR’un potansiyel hedefleri arasında sabit ve döner kanatlı hava platformları ile İnsansız Hava Araçları yer alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi TSK Envanterine Girdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör