Sony, HDMI 2.1 Atmos Soundbar’ı Piyasaya Sürdü

blank
Sony, HDMI 2.1 Atmos Soundbar'ı Piyasaya Sürdü

İçerik: Sony, HDMI 2.1 Atmos Soundbar’ı Piyasaya Sürdü

Sony, HDMI 2.1 Atmos Soundbar’ı Piyasaya Sürdü:

Sony, en son amiral gemisi Dolby Atmos ses çubuğunu Temmuz ayında piyasaya sürdü. HT-A7000 aynı zamanda şirketin 360 Reality Audio’yu destekleyen ilk soundbar’ıdır. Cihaz, hem 8K hem de 4K/120fps geçişi içeren bağlantı seçeneklerinden 1.300 $ fiyat etiketine kadar her yönden birinci sınıf. Bu kadar para harcamak istemiyorsanız ama yine de aynı özellikleri istiyorsanız, Sony bugün başka bir ev sinema hoparlörü duyurdu. HT-A5000, A7000 ile hemen hemen aynı özellikleri sunan, ancak 400$ daha ucuza sunan 5.1.2 kanallı bir ses çubuğudur.

Dolby Atmos’a ek olarak, A5000, DTS:X’i de destekler ve Sony’nin Dikey Surround Motoru, iki çift yukarı doğru ateşleyen sürücü sayesinde başınızın üzerinde sesi simüle eder. S-Force Pro Front Surround, işleri daha sürükleyici hale getirmek için şirketin X-Dengeli hoparlörlerini ve “dijital ses alanı işleme” teknolojisini kullanarak yatay olarak daha geniş bir ses ortamı oluşturur. Gerçek hoparlörler açısından, A5000, bu X-Dengeli sürücülerden yedi tanesine sahiptir: iki yukarı ateşleme, üç ön ateşleme, iki dahili subwoofer. Soundbar ayrıca cihazın ön köşelerinde yer alan bir çift huzme tweeter’ı içerir. Uyumlu bir Bravia TV’niz varsa, Sony, merkez kanalı güçlendirmek için televizyon hoparlörlerini kullanan bir Merkez Hoparlör Modu sunar. Şirket, bunun diyalog gibi şeylere yardımcı olabileceğini ve TV’ye ikincil bir kablolu bağlantının ses ve görsellerin senkronize olmasını sağladığını söylüyor.

A5000’i oturma odanıza uygun şekilde kalibre etmek için Sony’nin Ses Alanı Optimizasyonu özelliği, duvarlara ve tavana göre hoparlör konumunu ölçmek için yerleşik mikrofonlar kullanır. Bu araç ayrıca, sistemin alana uygun şekilde ayarlandığından emin olmak için herhangi bir uydu hoparlörünün veya bir subwoofer’ın konumunu da değerlendirebilir.

Bağlantı için, tek bir HDMI eARC çıkışı 8K HDR, 4K/120Hz ve Dolby Vision geçişine izin vererek A5000’i film ve televizyona ek olarak oyun için değerli bir seçenek haline getiriyor. Soundbar ayrıca kablosuz bağlantılar için AirPlay 2, Chromecast, Spotify Connect, Bluetooth ve WiFi ile ayrı bir cihaz üzerinden ses kontrolü için Alexa ve Google Assistant sunar. A5000, Yüksek Çözünürlüklü Ses içeriğiyle uyumludur ve sıkıştırılmış dosyaları gerçek zamanlı olarak yükseltmek için Sony’nin AI destekli DSEE Extreme teknolojisini kullanır ve aksi takdirde kaybolan ayrıntıların bir kısmını geri yükler. 360 Reality Audio burada Amazon Music HD, Deezer, Tidal veya nugs.net aracılığıyla kullanılabilir.

A7000 ve A5000 arasında birkaç önemli fark vardır. Birincisi, ilki 7.1.2 kanallı bir ses çubuğu iken ikincisi 5.1.2’dir. Sonik tercihlerinize bağlı olarak, bu iki ekstra kanal ve iki ekstra hoparlör, sürükleyici seste bir fark yaratabilir. Tipik olarak, daha fazla kanal ve daha fazla hoparlör, daha iyi ses kalitesi ve daha fazla ayrıntı anlamına gelir, ancak bazı kişiler 5.1.2 kurulumuyla gayet iyi olabilir. A7000’de tweeter’lar, genel daldırma işlemine yardımcı olmak için sesi yan duvarlardan sektirecek şekilde konumlandırılmıştır. Son olarak, A5000’de yalnızca bir HDMI 2.1 (eARC) girişi bulunur ve A7000’de iki tane bulunur. Desteklenen ses biçimlerinden Sony’nin çeşitli ev sinema teknolojisine kadar, A7000’in sunduğu hemen hemen tüm özellikler A5000’de mevcuttur.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sony, HDMI 2.1 Atmos Soundbar’ı Piyasaya Sürdü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör