Apple Music, Shazam’ın Teknolojisini Kullanacak

blank
Apple Music, Shazam'ın Teknolojisini Kullanacak

İçerik: Apple Music, Shazam’ın Teknolojisini Kullanacak

Apple Music, Shazam’ın Teknolojisini Kullanacak:

DJ karışımları çoğunlukla “premium” akış hizmetlerinde bulunmaz. Bunun nedeni, çoğunlukla tüm numuneler için telif ücretlerini uygun şekilde ayırmanın bir kabus olmasıdır. Bunları SoundCloud gibi platformlarda bulabilirsiniz (kaldırılmadıkları sürece), ancak bu şarkılar DJ, orijinal sanatçı, etiketler ve hatta bir festival veya mekan arasında kelimenin tam anlamıyla yüzlerce hak sahibi olabilir. Sorunu çözmek ve platformdaki DJ miksajlı içeriğin miktarını büyük ölçüde genişletmek için Apple, bir miksajdaki hak sahiplerini tanımlayan ve doğrudan ödeyen bir sistemde hem büyük hem de bağımsız etiketlerle çalıştı. Dahası, şirket bunu Apple Music için yapmak için Shazam teknolojisinden yararlandı.

Apple, yeni aracının akış hizmeti kimliğine izin vereceğini ve örneklenmiş melodileri kaydeden sanatçılar dahil olmak üzere bir DJ karışımındaki bireysel yaratıcıları telafi edeceğini açıklıyor. Aynı zamanda bunu yapan ilk büyük akış hizmetidir. Festivaller, kulüpler, organizatörler, küratörler ve bağımsız plak şirketlerinin yanı sıra DJ’lerin kendileri ile işbirliği içinde olan şirket, adil tazminat sağlamak için ilgili tüm taraflarla birlikte çalıştığını söylüyor. Apple, bireysel parçalar, koleksiyonlar, derlemeler ve hatta tam festival setleri Apple Music’te stüdyo albümleri gibi yayınlanabileceğinden, bunun DJ karışımlarına daha uzun bir raf ömrü sağlayacağını söylüyor.

Apple Music’te zaten binlerce DJ karışımı var ve servis her zaman daha fazlasını eklediğini söylüyor. Şirket şimdiden, Tomorrowland’in 2020 ve 2021 dijital festivallerinden konut içeriğine ek olarak Black Music Month ve Pride için mix’ler görevlendirdi. Bu yeni sistem sayesinde, aralarından seçim yapabileceğiniz daha pek çok şey var.

Bu Cuma gününden itibaren !K7’nin DJ-Kicks arşivi yayına açılacak. Etiket, bu baskılardan 14’ünün 15 yıldan fazla bir süredir “piyasada” olmadığını açıklıyor. Alesso, Charlotte de Witte, David Guetta, Diplo, Major Lazer, Martin Garrix, The Chainsmokers, Tiësto ve daha fazlasından Tomorrowland performansları daha önce yayın akışı için uygun değil. Mixmag kasasını da açıyor ve canlı yayın platformu Cercle, Apple Music’te dinleyicilerin arşivlenmiş miksleri ve canlı performansları yayınlayabileceği özel bir merkeze sahip olacak. Ve evet, bunların çoğu kayıpsız akış için mevcut olacak ve siz de çevrimdışı olarak dinleyebileceksiniz.

Bu, Apple’ın DJ miksleri için telif ücretlerini yönetme konusunda ilk kez cüretkarlığı değil. 2016 yılında şirket, daha önce lisanssız içeriği Apple Music’e getirmek için Dubset ile çalışmaya başladı. Dubset, hakları belirlemek ve atamak için bir Gracenote klip veritabanı kullandı. Sistem, orijinal sanatçıların şarkılarının karışımlarda kullanılmasını yasaklamasına ve bir parçanın ne kadarının yeniden kullanılabileceğini sınırlamasına bile izin verdi. Dubset, sistemin lisanssız materyal için sosyal medya ses ve video içeriğini taramak için kullanıldığı 2020 yılında Pex tarafından satın alındı. Apple’ın yeni Shazam tabanlı kurulumu ise bir miksin tüm parçalarını Apple Music’in 75 milyon şarkılık kitaplığıyla karşılaştırıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm yeni içeriği bulmak kolay olacak. Apple, herhangi bir orijinal müzik için zaten yoksa, DJ’lerin sanatçı sayfalarına sahip olacağını söylüyor. Şimdilik DJ mikslerine odaklanılsa da şirket, bu sistemin hip-hop remiksleri için telif ücreti tahsis etmek ve daha fazlası için geniş çapta uygulanabileceğini söylüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Music, Shazam’ın Teknolojisini Kullanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör