Facebook’un Özel Server Çipleri Geliştirdiği Bildiriliyor

blank
Facebook'un Özel Server Çipleri Geliştirdiği Bildiriliyor

İçerik: Facebook’un Özel Server Çipleri Geliştirdiği Bildiriliyor

Facebook’un Özel Server Çipleri Geliştirdiği Bildiriliyor:

Intel ve Qualcomm’a olan bağımlılığını azaltmaya çalışan şirketler listesine Facebook’u ekleyin. The Information’a göre, sosyal medya devi, veri merkezleri için bir dizi özel çip geliştiriyor. İşlemcilerden birinin, Facebook’un içerik önerilerini işleyen algoritma da dahil olmak üzere makine öğrenimi görevlerini güçlendirmek için tasarlandığı bildirilirken, bir diğerinin de canlı akışlı videoların kalitesini artırmak için videoların dönüştürülmesine yardımcı olacağı bildiriliyor.

Özel silikona geçiş, dış yonga üreticilerine olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olmanın yanı sıra, Facebook’un veri merkezlerinin karbon ayak izini azaltmasına yardımcı olabilir. Yeni çipler, şirketin şu anda sunucularında kullandığı üçüncü taraf işlemcilerle birlikte çalışacak ve bildirildiğine göre, zaten sahip oldukları şeyi tamamen değiştirmeyi amaçlamıyor.

Şirket sözcüsü Engadget’a rapor hakkında şirkete ulaştığımızda, “Facebook her zaman silikon ortaklarımızla ve kendi iç çabalarımızla daha yüksek düzeyde bilgi işlem performansı ve güç verimliliği sağlamanın yollarını araştırıyor” dedi. “Şu anda gelecek planlarımızda paylaşacak yeni bir şeyimiz yok.”

Facebook’un ayak parmaklarını özel silikona batırması zor olmayacaktı. Şirket şimdiden yarı özel çiplerle uğraştı. Örneğin 2019’da video kod dönüştürme ve çıkarım çalışması için uygulamaya özel bir entegre devre (ASIC) üzerinde çalıştığını duyurdu. Ayrıca verimliliği artırmak ve maliyetlerden tasarruf etmek için kendi çiplerini tasarlamaya çalışan ilk şirket de olmayacaktı. Google, 2016’dan beri Tensor çiplerine sahipti ve geçen yıl itibariyle Microsoft’un kendi sunucuları için de özel çipler araştırdığı bildirildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook’un Özel Server Çipleri Geliştirdiği Bildiriliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör