Şiddetli Güneş Fırtınası Yüzünden İnternet Haftalarca Kesilebilir

blank
Şiddetli Güneş Fırtınası Yüzünden İnternet Haftalarca Kesilebilir

İçerik: Şiddetli Güneş Fırtınası Yüzünden İnternet Haftalarca Kesilebilir

Şiddetli Güneş Fırtınası Yüzünden İnternet Haftalarca Kesilebilir. Aşırı uzay havası, önümüzdeki on yılda Dünya’yı doğrudan etkileyebilir. Bilim adamları, olasılığı yüzde 1,6 ile 12 arasında sabitliyor. Denizaltı İnternet kabloları böyle bir durumda ciddi şekilde hasar görebilir.


Yeni bir çalışma, yaklaşık yüzyılda bir meydana gelen bir süper güneş fırtınasının dünyayı bir “İnternet kıyametine” sürükleyebileceği ve toplumun büyük bir bölümünü haftalarca hatta aylarca çevrimdışı tutabileceği konusunda uyardı. Güneş, Dünya’yı sürekli olarak elektromanyetik parçacıklarla bombalar. Güneş rüzgarını oluşturan bu parçacıklar, genellikle gezegeni herhangi bir gerçek hasardan koruyan Dünya’nın manyetik kalkanı tarafından kutuplara gönderilir. Her 100 yılda bir, bu güneş rüzgarı, araştırmacılara göre modern yaşam için ciddi sonuçlar doğurabilecek tam bir güneş fırtınasına dönüşüyor.

‘Solar Superstorms: Planning for an Internet Apocalypse’ başlıklı çalışma, SIGCOMM 2021 veri iletişimi konferansında sunuldu. Yazarı Irvine, California Üniversitesi’nden Sangeetha Abdu Jyothi, modern teknolojik ilerlemenin zayıf bir güneş aktivitesi dönemine denk geldiğini ve Güneş’in yakın gelecekte daha aktif hale gelmesinin beklendiğini yazıyor.

Bilim adamları, önümüzdeki on yılda Dünya’yı doğrudan etkileyen aşırı uzay havasının olasılığını yüzde 1,6 ila 12 arasında tahmin ediyor. Araştırmaya göre, optik fiberin kendisi jeomanyetik olarak indüklenen akımlardan etkilenmediğinden, bölgesel internet altyapısı büyük bir güneş fırtınasında bile düşük bir hasar riskiyle karşı karşıya kalacak. Ancak uzun denizaltı kabloları için risk daha yüksektir. Bir güneş fırtınası bu kablolardan bazılarını bozarsa, yerel altyapıyı sağlam bırakırken bile ülkeler arasında bağlantı kesintisine neden olabilir.

NASA, 18 Aralık’ta James Webb Uzay Teleskobu’nu Fırlatacak
“Altyapımız büyük ölçekli bir güneş etkinliği için hazır değil. Abdu Jyothi, Wired’a verdiği demeçte, hasarın boyutunun ne olacağı konusunda çok sınırlı bir anlayışımız var. Pandemi ve dünyanın küresel düzeyde bir acil durumla başa çıkmaya hazırlıksız olması, araştırmacıyı internetin dayanıklılığı hakkında düşünmeye sevk etti.

Abdu Jyothi, şiddetli bir güneş fırtınası için Dünya’nın kabaca 13 saatlik bir hazırlanma süresi olacağını ekledi. Yakın tarihte bu tür sadece iki fırtına kaydedildi – 1859’da ve 1921’de.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Şiddetli Güneş Fırtınası Yüzünden İnternet Haftalarca Kesilebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör