Facebook Yanlış Bilgi Dağıtmakla Suçlanıyor

blank
Facebook Yanlış Bilgi Dağıtmakla Suçlanıyor

İçerik: Facebook Yanlış Bilgi Dağıtmakla Suçlanıyor

Facebook Yanlış Bilgi Dağıtmakla Suçlanıyor:

Facebook’un kendilerine sağladığı verilere güvenen yanlış bilgi araştırmacıları, aylar hatta yıllar süren çalışmalarını kaybetmiş olabilir. Bunun nedeni, The New York Times’a göre sosyal ağın, kullanıcıların web sitesindeki gönderiler ve bağlantılarla nasıl etkileşime girdiği konusunda onlara kusurlu ve eksik bilgiler vermesidir.

Facebook, platformunda yanlış bilgilerin yayılmasını izlemek için akademisyenlere son birkaç yıldır verilerine erişim sağlıyor. Araştırmacılara şeffaflık ve tüm kullanıcı etkileşimine erişim sözü verdi, ancak şirketin onlara verdiği verilerin yalnızca ABD’deki kullanıcılarının yaklaşık yarısının etkileşimlerini içerdiği bildiriliyor. Ayrıca, etkileşimleri raporlarda yer alan kullanıcıların çoğu, eğilimlerini açıkça ortaya koyacak kadar siyasi paylaşımlarda bulunan kullanıcılardır.

The Times’ın gördüğü araştırmacılara gönderilen bir e-postada Facebook, “vermiş olabileceği rahatsızlıktan” dolayı özür diledi. Şirket ayrıca onlara sorunu çözdüğünü, ancak işlemesi gereken çok fazla veri nedeniyle haftalar sürebileceğini söyledi. Ancak Facebook, araştırmacılara ABD dışındaki kullanıcılar için aldıkları verilerin yanlış olmadığını söyledi.

Facebook sözcüsü Mavis Jones, veri yanlışlığını, şirketin görünüşe göre “hızlı bir şekilde çözmek için çalıştığı” bir “teknik hata” ile suçladı. The Times’ın belirttiği gibi, yanlışlığı ilk keşfeden, Urbino Üniversitesi’nden doçent Fabio Giglietto oldu. Giglietto, araştırmacılara teslim edilen verileri, sosyal ağın Ağustos ayında halka açık olarak yayınladığı “Geniş Görüntülenen İçerik Raporu” ile karşılaştırdı ve sonuçların eşleşmediğini tespit etti.

Bu rapor yayınlandıktan sonra diğer araştırmacılar endişelerini dile getirdi. Kuzey Carolina Üniversitesi’nden araştırmacı Alice Marwick, Engadget’e, Facebook’un kullandığı verilere erişimleri olmadığı için bu sonuçları doğrulayamadıklarını söyledi. Şirketin Cuma günü araştırmacılarla özür dilemek için bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Bu araştırmacılardan biri olan Megan Squire, The Times’a şunları söyledi: “İnsan bakış açısından, bugün bu çağrıda 47 kişi vardı ve bu projelerin her biri risk altında ve bazıları tamamen yok edildi.”

Bazı araştırmacılar araştırmaları için bilgi toplamak için kendi araçlarını kullanıyorlar, ancak en az bir durumda Facebook erişimlerini kesti. Ağustos ayında Facebook, NYU Reklam Gözlemevi projesiyle ilişkili hesapları devre dışı bıraktı. Ekip, siyasi reklamlar hakkında bilgi toplamak için bir tarayıcı uzantısı kullandı, ancak sosyal ağ bunun “yetkisiz kazıma” olduğunu söyledi. O sırada, projenin baş araştırmacısı Laura Edelson, Engadget’e Facebook’un ekibi susturduğunu çünkü “çalışmaları genellikle platformundaki sorunlara dikkat çekiyor” dedi. Edelson şunları ekledi: “Bu bölüm bir şey gösteriyorsa o da Facebook’un kimlerin onları incelemesine izin verildiği konusunda veto yetkisine sahip olmaması gerektiğidir.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook Yanlış Bilgi Dağıtmakla Suçlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör