NASA 18 Aralık’ta Yeni Uzay Teleskobu’nu Fırlatacak

blank
NASA 18 Aralık'ta Yeni Uzay Teleskobu'nu Fırlatacak

İçerik: NASA 18 Aralık’ta Yeni Uzay Teleskobu’nu Fırlatacak

NASA 18 Aralık’ta Yeni Uzay Teleskobu’nu Fırlatacak:

NASA’nın uzun süredir ertelenen James Webb Uzay Teleskobu hizmete girmeye yakın. Ajans şimdi, Ağustos ayı sonlarında testlerin tamamlanmasından sadece birkaç ay sonra, 18 Aralık 2021’de teleskopu başlatmayı planlıyor. Donanım, Fransız Guyanası’ndan kalkan ESA tarafından sağlanan Ariane 5 roketiyle yörüngeye ulaşacak. Roketin çoğu zaten gelmiş olmasına rağmen, NASA’nın hala teleskopu fırlatma rampasına göndermesi gerekiyor.

JWST, beklenen 2018 lansmanından önce 2016’da tamamlandı, ancak ayrıntılı inşaatı nedeniyle bir dizi gecikmeyle karşı karşıya kaldı. 2019’a kadar bir araya getirilmedi ve COVID-19 salgını gibi faktörler NASA’nın çabalarını daha da engelledi. Bu, daha önceki aksaklıkları içermiyor – geliştirme, 1996’da beklenen 2007 dağıtımıyla başladı, ancak ekip çalışmalarının çoğunu rafa kaldırdı ve ekipmanı 2005’te yeniden tasarladı.

Teleskobun önemi değişmedi. Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak kabul edilir. Hubble’ın bile bulamadığı erken galaksileri tespit etmesine yardımcı olacak düşük frekanslı gözlemlere (özellikle orta kızılötesi) odaklanan çok daha büyük bir ayna içerir. Bu öncelik, bazı teknik zorlukların açıklanmasına da yardımcı olur. JWST’nin cihazlarının, hem büyük bir güneş kalkanı hem de bir Sun-Earth Lagrange noktasının yakınında bir yerleştirme gerektiren kızılötesi ölçümlerle etkileşimi önlemek için aşırı soğuk (-370F) kalması gerekecektir.

Görev nispeten kısa olacak. JWST yörüngeyi korumak için itici gaza ihtiyaç duyduğundan, Dünya’yı çevreleyen bir teleskop gibi süresiz olarak dayanamaz. NASA, 10 yıl olmasını ummasına rağmen, beş yıllık bir ömrü “nominal” olarak kabul eder.

Tüm çabalar sadece işe yarayabilir. JWST, erken Evren’e daha fazla ışık tutmanın yanı sıra, astronomların ve astrofizikçilerin Hubble’ın yeterli olmadığı çalışmalarda boşlukları doldurmasına da yardımcı olmalıdır. Kızılötesi dalgaların kozmik tozu kesme olasılığı daha yüksektir ve kahverengi cüceler ve gezegenler gibi daha soğuk gök cisimlerinden gelen birincil radyasyondur. JWST’nin kısa ömrü boyunca bir dizi kozmik gizemi çözmeye yardımcı olması için çok gerçek bir şans var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA 18 Aralık’ta Yeni Uzay Teleskobu’nu Fırlatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör